poniedziałek, 28 maja 2012

FESTIWAL OTWARTA WYSTAWA

Ponad 250 artystów zgłosiło się do udziału w tegorocznym festiwalu Otwarta Wystawa, który w piątek rozpoczął się w Łodzi. Festiwal jest niezależnym przeglądem prac plastycznych, filmowych i poetyckich odbywającym się w pofabrycznych przestrzeniach zabytkowego Księżego Młyna.
W programie tegorocznej imprezy znalazły się również warsztaty plastyczne i muzyczne, operatorskie, prezentacje ubioru oraz koncerty na plenerowej scenie. Gwiazdami muzycznej odsłony festiwalu są Krzysztof Ścierański, KAMP! oraz Olivia Anna Livki.

W tym roku mija 10 lat, od kiedy łódzcy artyści zainicjowali Otwartą Wystawę, ale jest to jej 11-ta edycja, bowiem w 2002 roku zorganizowano ją dwukrotnie. Tradycyjnie głównym elementem festiwalu będzie jeden z największych w kraju przeglądów prac plastycznych, filmowych i poetyckich. Na równych prawach swoje prace mogą tu prezentować zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, debiutanci, jak i dojrzali twórcy.
Jak przekonuje organizator festiwalu Adam Radoń dzięki otwartej formule w tym roku padł kolejny rekord liczby uczestników. "Na ponad 3 tys. metrów kw. w halach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie można obejrzeć ekspozycję stworzoną przez ponad 250 artystów" - zapowiedział Radoń.
Nie zabraknie także wystaw towarzyszących. Zaplanowano prezentację prac uczestników zabawy "Obiekt W", ekspozycję plakatów studentów łódzkiej ASP, wystawę street artu, salon ubioru, kostiumów i tkaniny artystycznej oraz prezentację artystycznych projektów z udziałem robotów. W programie imprezy znajdują się także projekcje filmowe studia Se-Ma-For, przegląd filmów festiwalu "Kamera Akcja" oraz nadesłanych na festiwal krótkich form filmowych.
Od 30 maja do 1 czerwca organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w warsztatach: plastycznych "Patrz, Słuchaj, Twórz!" prowadzonych przez Adrianę Lisowską; operatorskich Karin Hammer i muzycznych, prowadzonych przez ośmiu zawodowych muzyków. Ponadto Marcin Wilkoszewski i Adrian Grabarczyk pokażą jak wykorzystać twórczy potencjał street artu i graffiti.
W Dniu Dziecka, na zakończenie imprezy, na najmłodsze i nieco starsze dzieci czekają m.in. koncerty, warsztaty, przedstawienie Teatru Ruchu Trzcina oraz wernisaż wystawy prac dzieci i młodzieży pt. "Podobno".

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Otwarta Wystawa, Urząd Miasta Łodzi i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Honorowy patronat objęła prezydent Łodzi.

Nieformalny ruch społeczny Otwarta Wystawa zainicjował swoją działalność w Łodzi w 2002 roku. Pierwsze edycje odbyły się dzięki wsparciu Muzeum Książki Artystycznej. Pięć lat później powołano Stowarzyszenie Otwarta Wystawa, które jest również organizatorem cyklu ART.NOC. Wyróżniającym się na festiwalu artystom stowarzyszenie pomaga wejść w profesjonalny świat sztuki m.in. poprzez współpracę z instytucjami kultury, w których organizuje prezentacje ich twórczości.


źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz