poniedziałek, 22 października 2012

łodzianin - Jack Tramiel

Jack Tramiel, urodzony w Łodzi ( zmarł 8 kwietnia 2012 roku) założyciel legendarnej firmy Commodore. W ciagu 83 lat swojego życia udało mu się zrewolucjonizować przemysł elektroniczny i zapewnić kontakt z technologią komputerową milionom ludzi.
Jack Tramiel zasłużył się nie tylko w branży komputerowej. Był także współzałożycielem otwartego w 1993 roku United States Holocaust Memorial Museum, znajdującego się w Waszyngtonie. Ta instytucja zajmuje się studiowaniem, dokumentowaniem i interpretowaniem historii Holocaustu, a także służy jako pomnik milionów ofiar tej zbrodni. Od czasu otwarcia muzeum odwiedziło około 30 milionów ludzi. Urodzony w 1928 roku w Łodzi Tramiel przeżył II wojnę światową w łódzkim getcie i niemieckim obozie pracy niedaleko Hanoweru. Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych zaciągnął się do wojska, jednak porzucił karierę żołnierza i założył w 1953 firmę Commodore Portable Typewriter, zajmującą się naprawą maszyn do pisania. Przedsiębiorstwo zaczęło przynosić spore zyski dzięki podpisywaniu korzystnych kontraktów z europejskimi producentami. W 1955 w Toronto Tramiel założył firmę Commodore Business Machines International.
W latach 60-tych, gdy produkcja maszyn do pisania przestała generować dochody z racji wysokiej konkurencyjności produktów japońskich, Tramiel zmienił profil swojej firmy, która zaczęła zajmować się produkcją sprzętu elektronicznego. W 1977 przedstawiono w Chicago debiutancki, cieszący się niezwykłym zainteresowaniem odbiorców, komputer firmy Commodore – PET. Prawdziwym przełomem był model VIC-20. Był to pierwszy komputer na świecie, który osiągnął liczbę miliona sprzedanych egzemplarzy.

Jack Tramiel i Michał Tomczyk świętujący milionową sprzedaż komputera Commodore.

Było to wielkie osiągnięcie firmy Tramiela, jednakże największy hit pojawił się dopiero w 1982 roku. Wtedy światło dzienne ujrzał komputer Commodore 64, który sprzedał się w oszałamiającej liczbie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wynik ten nigdy nie został pobity przez żaden inny pojedynczy model komputera osobistego.
Jack Tramiel zmarł 8 kwietnia 2012 w wieku 83 lat w otoczeniu żony Heleny i trzech synów: Samuela, Leonarda i Garry’ego. Martin Goldberg, pisarz pracujący nad książką o marce Atari, i Curt Vende, założyciel Muzeum Atari, wypowiadają się o zmarłym następująco:

"Jack Tramiel miał ogromny wpływ na przemysł komputerowy i elektroniczny. Jego imię wypowiadane było w swoim czasie z takim samym respektem jak dzisiaj wypowiadamy imię Steve’a Jobsa. Podróż Tramiela od wyzwolenia z obozu koncentracyjnego do lidera branży komputerowej stała się przedmiotem legend. Jego spuścizną są pokolenia naukowców, inżynierów i graczy, którzy dzięki jego komputerom po raz pierwszy zetknęli się z zaawansowaną technologią".
Najlepiej sprzedający się komputer osobisty w dziejach: Commodore 64.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza