piątek, 16 listopada 2012

"Nowa klasyka Europy" w Łodzi

Oparte na poemacie Williama Szekspira widowisko „Gwałt na Lukrecji” rozpoczęło w środę wieczorem w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza II Międzynarodowy Festiwal Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa klasyka Europy". Impreza zakończy się 2 grudnia.

Premierowe widowisko zostało przygotowane przez brytyjską kompanię teatralną Royal Shakespeare Company, która przekształciła poemat Szekspira w recital irlandzkiej piosenkarki Camille O'Sullivan.
Oprócz gości z Wielkiej Brytanii w festiwalu wezmą też udział teatry z Finlandii, Niemiec i Rosji. W ich wykonaniu widzowie obejrzą adaptacje dzieł Isaaca Bashevisa Singera ("Szosza"), Friedricha Schillera ("Zbójcy"), Aleksandra Puszkina ("Borys Godunow") i Antoniego Czechowa ("Wujaszek Wania").
Camille O'Sullivan

Wszystkie spektakle na festiwalu będą tłumaczone na język polski przez lektorów za pośrednictwem słuchawek lub za pomocą napisów. Zachęcając do ich oglądania dyrektor naczelny Teatru im. S. Jaracza Wojciech Nowicki podkreślał, że prezentowane spektakle są „dziełami świeżymi”, bo miały swoje premiery w latach 2011-2012.
Organizacja tegorocznego festiwalu kosztowała ponad 2 mln zł. Większość tej kwoty - 1,5 mln zł - przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.
źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz