sobota, 15 grudnia 2012

Łódź zamknie Muzeum Kinematografii?

Kolejny sprzeciw wobec radykalnych cięć w budżecie przeznaczonym dla kultury w 2013 roku (...) Pieniędzy będzie mniej o 6 milionów złotych niż w 2012 roku i aż o 22 miliony złotych mniej niż w 2011.

- Sprowokowało nas wystąpienie prezydent Zdanowskiej sprzed dwóch dni, która chwaliła się sporządzeniem strategii rozwoju Łodzi do 2020 roku i politykami sektorowymi, które okazują się bardzo niespójne z tym, co się dzieje w mieście - mówi radna Bożenna Jędrzejczak. - W strategii rozwoju miasta napisane jest, że kultura ma być priorytetem. Aby zapewnić dostęp do niej łodzianom, trzeba wprowadzić rozwiązania systemowe i utrzymać dofinansowanie dla instytucji kultury na minimum dotychczasowym poziomie.
Radni podnoszą, że ucierpią na cięciach teatry, które są po remoncie i przebudowie. Teatr Powszechny ma mieć dotację zmniejszoną o 300 tysięcy zł, Teatr Muzyczny o 700 tysięcy zł.

- Zespół Teatru Muzycznego był podtrzymywany, by po remoncie mógł on ruszyć pełną parą - oburza się Bożenna Jędrzejczak. - Nie tylko łodzianie bywają w tym teatrze z przyjemnością i choć widownia ma prawie aż tysiąc miejsc, to jest wypełniona po brzegi. Planowana dotacja grozi uczynieniem z "Muzycznego" sceny impresaryjnej i zwolnieniami. Chyba nie po to remontowaliśmy teatr, by go teraz zamykać.

Radni podkreślają, że mniej pieniędzy ma być także na prace konserwatorskie w obiektach, które nie są własnością miasta. W 2009 roku była to kwota 6 mln zł, w roku bieżącym 4 mln zł, a w 2013 ma to być jedynie 1,5 mln zł.


Radna wskazuje, że w dramatycznej sytuacji możne znaleźć się też Muzeum Kinematografii, dla którego dotacja ma zmniejszyć się po blisko milion złotych i wyniesie 2 mln 371 tysięcy zł. Siedziby trzech muzeów (także Muzeum Miasta Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa) znajdują się w zabytkowych budynkach i wymagają nakładów na ich utrzymanie (…)

- Być może tak niska dotacja związana jest z planami utworzenia Centrum Kultury Filmowej w Nowym Centrum Łodzi i likwidacją Muzeum Kinematografii - uważa Bożenna Jędrzejczak. - A nie po to kształtowana była ta placówka, które dzięki przygotowaniu wystaw dla wielu zagranicznych i międzynarodowych festiwali cieszy się renomą na świecie i znakomicie promuje Łódź. Ten dorobek to efekt pracy wielu dyrektorów, pracowników na przestrzeni dziesiątek lat.

O wątpliwości radnej zapytaliśmy w Wydziale Kultury.

- Odpiszemy w poniedziałek - napisał Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.


źródło:
(fotografie: Monika Czechowicz)