wtorek, 8 stycznia 2013

Tkalnia bawełny Beniamina Golbluma i ... inne interesy - Łódź, Jaracza 40.

 
Od 1889 roku istniała tutaj mechaniczna tkalnia wełny Beniamina Goldbluma, która działała do 1910 roku. Obiekty fabryczne były rozbudowywane i wynajmowane równocześnie innym przedsiębiorcom. Podobnie rzecz się miała w okresie międzywojennym, kiedy pod tym adresem istniało kilkanaście niewielkich firm różnych branż. Jedną z nich było przedsiębiorstwo, którego właścicielami byli Kalman Lipman i Samuel (Szmul) Taśma. W 1919 roku zawarli oni prywatną umowę spółki na prowadzienie fabryki pończoch. W 1938 roku złożyli wniosek do sądu o wykreślenie jej z rejestru.


W trakcie II wojny światowej swoją produkcję uruchomiła tu Fabryka Wyrobów Trykotowych Edelman i Grissel. Po nacjonalizacji podporządkowana Zakładom Przemysłu Dziewiarskiego im. Emilii Plater.
Dzisiaj mieści się tu m.inn: Centrum Świadczeń Socjalnych (obsługa dodatków mieszkaniowych), RP DENT (periodentologia), Stowarzyszenie Wspierania Dzieci i Młodzieży i... wiele, wiele innych.

Fot. Monika Czechowicz

źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi. 

2 komentarze:

  1. Budynek tak pospolity i przeciętny, że nigdy nie zwracałem na niego uwagi. Chociaż historię ma ciekawą :)

    P.S. Zdjęcia Ci się poszerzyły tak, że cały ekran zajmują (chyba że to tylko u mnie tak widać).

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewno często takie miejsca mijamy... Lubię się wtedy zatrzymać, bo... zwyczajnie mi żal, że nikt już dawno nie zerknął, nie zadumał się :))
    - A fotki "wielkie" - są specjalnie wielkie - tak dla urozmaicenia! (:); źle wyglądają? Nie wiem, bo często "jestem w różnych kompach" (:)))

    OdpowiedzUsuń