sobota, 8 marca 2014

Willa Oskara Zieglera.Ulica Marii Skłodowskiej-Curie 11.


Willa Oskara Zieglera – willa w Łodzi  przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 11 (dawniej ul. Podleśna), wybudowana w latach 1895-1913. 
Narożna działka usytuowana u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Żeromskiego (dawniej Pańskiej) należała do Izydora Mayera, który w latach 1895-1910 wzniósł na niej pierwsze parterowe zabudowania. 


W 1910 roku kupił ją znany łódzki adwokat Marceli Karwaciński z żoną Antoniną. Jednocześnie powstał projekt rozbudowy domu sporządzony przez technika budowlanego Albina Jankaua. Podczas realizacji projekt został w znacznej mierze zmieniony przez właścicieli. Powstał wówczas dom murowany, częściowo jednopiętrowy z poddaszem i piwnicami, balkonem, tarasem i nadbudówką w formie wieży, kryty dachówką oraz parterowa oficyna mieszkalna bez piwnic, kryta papą. Opodal wybudowano stajnię i wozownię.
Niezrealizowany projekt nawiązywał do historyzmu i klasycyzmu nurtu secesji, natomiast wzniesiony dom miał cechy architektury "dworkowej". 


W roku 1913, po śmierci Marcelego Karwacińskiego, posiadłość została kupiona przez małżeństwo Armandę i Oskara Zieglerów. W tym samym roku nastąpiła kolejna przebudowa willi według projektu inżyniera Henryka Brzozowskiego, która przewidywała nadbudowę drugiej kondygnacji ze zmianą dachu na mansardowy.


Podwyższono jednocześnie wieżę i przykryto ją czterospadowym, łamanym dachem.  Całość sprawia wrażenie raczej założenia dworskiego niż miejskiej siedziby i składa się z parterowej kordegardy, bramy wjazdowej, budynków gospodarczych, stajni i wozowni. 
W 1926 roku posiadłość została sprzedana Alfonsowi i Marcie Gregorom, którzy zamieszkiwali ją do końca wojny. W 1945 roku do opuszczonych pomieszczeń wprowadziła się Katedra Badań Czwartorzędu Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2000 roku willę zajmuje Łódzkie Towarzystwo naukowe. 
Dzięki funduszom Uniwersytetu Łódzkiego, sponsorom i sprzedanym cegiełkom udało się do 2007 roku odrestaurować zabytek. 


Sąsiadujące stróżówka oraz oficyna zostały również wpisane do rejestru zabytków, co być może wkrótce pozwoli na pozyskanie środków na ich renowację.

Czołówka z filmu "Stawka większa niż życie"
Źródło: YouTube.pl

W willi kręcono jeden z odcinków "Stawki większej niż życie" – Cafe Rose, wnętrza odgrywały recepcję pensjonatu w Stambule, w którym nocował Kloss.
Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza