wtorek, 17 września 2024

REGION/ Dwór „Zabrzeźnia” hrabiny Aleksandry Komorowskiej w Głownie.


Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" - znajduje się w Głownie i należał do dóbr „Zabrzeźnia”. Składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku.
Pod koniec XIX wieku jego właścicielem był Wincenty Matuszewski herbu Topór, który w 1840 roku wybudował modrzewiowy dworek.
Na początku XX wieku dobra "Zabrzeźnia" były własnością Stanisława Michalskiego herbu Łodzia. W 1926 roku majątek, jako spadek po nim, przeszedł na własność Aleksandry hrabiny Komorowskiej.

Dwór "Zabrzeźnia", lata 30. XX wieku.


Hrabina Komorowska podarowała część gruntów należących do dworu pod budowę Szkoły Podstawowej nr 1, pod cmentarz i pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej.


W latach 1930-1939 w dworku przebywał hrabia Michel d’Ornano, polityk francuski, potomek Marii Walewskiej. 

Michel d'Ornano (1924-1991)
- polityk, działacz kulturalny i przemysłowiec.


Hrabina Aleksandra Komorowska była ciotką marszałka Tadeusza Bór-Komorowskiego, była filantropką, angażowała się w działalność charytatywną.

Tadeusz Marian Komorowski (1895-1966)
- generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych (1945-1947), Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944), członek Rady Trzech (od 1956), kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari.


Prawdopodobnie hrabina Aleksandra Komorowska przebudowała modrzewiowy dwór w obiekt murowany, na planie prostokąta, z ryzalitem wejściowym czterokolumnowym, z trójkątnym frontonem w fasadzie. Budynek posiada czterospadowy dach kryty gontem.


Po zakończeniu II wojny światowej Aleksandra Komorowska została zmuszona do opuszczenia dworu. Zorganizowano w nim przedszkole i bibliotekę.


Obecnie, po przebudowie i odnowieniu dworku, mieści się w nim siedziba Rady Miejskiej w Głownie oraz Urząd Stanu Cywilnego. Łącząc funkcję pałacu ślubów i sali obrad miejskich radnych, dworek jest miejscem szczególnym, reprezentacyjnym. Odbywają się w nim ważne dla miasta uroczystości, spotkania i wydarzenia.
Na co dzień głownianie odwiedzają w nim również mieszczący się tu Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.


Dwór nie jest wpisany do Rejestru Zabytków, ani nie znajduje się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

Źródła:
Dworek hrabiny Komorowskiej | GŁOWNO - oficjalna strona miasta (glowno.pl)
Głowno - Polskie Zabytki - Katalog zamków, pałaców i dworów w Polsce
Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" – Wikipedia, wolna encyklopedia
GŁOWNO - Strona Miasta Głowna (glowno.pl)

Fot. archiwalne pochodzą ze stron:

Fot. współczesne Monika Czechowicz.