środa, 20 czerwca 2012

Festiwal "Kolory Polski" wkrótce rusza na wędrówkę po regionie

Niemal 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką znajdzie się w programie 13-tego Wędrownego Festiwalu "Kolory Polski". Przez całe lato w wielu miejscowościach regionu rozbrzmiewać będzie jazz, klasyka, muzyka filmowa, bałkańska, klezmerska, ludowa i etno.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej już po raz trzynasty wyruszy z koncertami do różnych miejsc województwa łódzkiego. Na tegoroczną edycję złoży się blisko 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię oraz kilkanaście przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu. Wydarzenia odbywać się będą w każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia, ale także w niektóre piątki.
W zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Wystąpią m.in. Zbigniew Zamachowski z zespołem Gołębiewski Q Band, Wojtek Mazolewski Quintet, etniczny DesOrient, Witold Janiak Trio, Tsigunz Fanfara Avantura czy zespół śpiewaczy Monodia Polska.

Usłyszeć będzie można także formację muzyki dawnej Dancerye, trio Chłopcy kontra Basia, Joscho Stephan Quartet, zespół Kwadrofonik, a z koncertem z okazji 25-lecia działalności artystycznej wystąpi zespołu Trombastic.

Preludium do festiwalu będzie 22 czerwca koncert zespołu Żywiołak w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu k. Łodzi, który zaprezentuje utwory ze swoje najnowszej płyty "Globalna wiocha". Oficjalna inauguracja "Kolorów Polski" odbędzie się 30 czerwca na dwóch scenach w klasztorach w Wieluniu oraz jednej w muzeum w pobliskim Ożarowie. W sumie tego dnia publiczność kilkakrotnie usłyszy zespół wokalny Il Canto, pianistę Pawła Kamasa i aktorkę Teresę Budzisz-Krzyżanowską oraz orkiestrę barokową Accademia dell'Arcadia.
Zdaniem dyrektora naczelnego Filharmonii Łódzkiej Tomasza Bębna, ta nietypowa inauguracja imprezy ma być pomysłem na przyszły rozwój festiwalu. Po inauguracji w Wieluniu, w czasie kolejnych wakacyjnych weekendów festiwal odwiedzi całą Ziemię Łódzką m.in. Skierniewice, Szadek, Sieradz, Łęczycę, Rogów, Dobroń, Radomsko, Buczek, Działoszyn, Nieborów, Zelów, Sulejów, Inowłódz i Łowicz.
W tym roku impreza zagości po raz pierwszy w Bełchatowie, Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim. Koncerty odbywać się będą w klasztorach, kościołach, a także w Arboretum w Rogowie czy w Muzeum Regionalnym w Lipcach Reymontowskich.
Dwumiesięczną wędrówkę po regionie zakończy 2 września wielki koncert plenerowy "Decybele, gigawaty i Syrewicz", który odbędzie się nad zalewem Słok koło Bełchatowa. W programie znajdzie się m.in. suita orkiestrowa do filmu "Ferdydurke" i piosenki Stanisława Syrewicza w wykonaniu Ewy Konstancji Bułhak, Małgorzaty Walewskiej, Orkiestry Symfonicznej FŁ i zespołu Krzysztofa Herdzina.
Podczas wieczoru premierę będzie miała również specjalny utwór zamówiony przez festiwal u kompozytora. "Stanisław Syrewicz został zaproszony do zainspirowania się tym, czym jest ta wielka kopalnia odkrywkowa k. Bełchatowa. Wielki szmat ziemi, który został przez człowieka przetworzony i z ziemi wydarta została energia, ma być inspiracją do skomponowania zamówionego przez festiwal ok. 20 minutowego utworu" - mówił Bęben.
Koncert zostanie zarejestrowany i wydany na płycie dvd wraz z innymi materiałami z festiwalu. Dyrektor FŁ liczy, że będzie to pierwsza z cyklu kilku płyt nagranych przez łódzkich filharmoników w różnych lokalizacjach województwa.
Wakacyjne festiwalowe koncerty to także sposób na połączenie wypoczynku, turystyki i muzyki. Podobnie jak w poprzednich latach na koncerty można będzie dotrzeć z wycieczkami krajoznawczymi organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Zaplanowano też imprezy towarzyszące tj. warsztaty kulinarne, pikniki, pokazy wyrobów ludowych oraz projekty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie www.kolorypolski.pl. Budżet tegorocznej imprezy to 550 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodzi z kasy samorządu województwa. Ubiegłoroczna edycja festiwalu zdobyła statuetkę "Złotego Formatu" Festiwalu Promocji Miast i Regionów w kategorii event.
źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz