W kwietniu 1961 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Juliana Marchlewskiego. Komisja konkursowa mająca w swym składzie poza artystami rzeźbiarzami przedstawicieli społeczno-politycznych, w trzeciej eliminacji nagrodziła równorzędną, pierwszą nagrodą, opiewającą na 35 tysięcy złotych dwa projekty, oznaczone godłami nr 49 "Alfa" i nr 32 "Julian". Wystawa nadesłanych prac została udostępniona z okazji święta 1 maja 1961 roku.
Stary Rynek. Miejsce, gdzie stanie pomnik Juliana Marchlewskiego.
Prasa łódzka podkreślała znakomitą organizację konkursu, co miało być zasługą sekretarza Zygmunta Cichego. Otwarcie kopert nastąpiło 8 maja tegoż roku. Następnym etapem był wybór projektu do realizacji.
Zrealizowany pomnik tworzyła grupa figur odlanych z brązu, o czterometrowej wysokości. Postaci Marchlewskiego towarzyszyli robotnicy: kobieta z dzieckiem i dwóch mężczyzn (w jednym rozpoznano hutnika).
W lutym 1964 roku duża część elementów była już gotowa. W drugiej połowie kwietnia przeprowadzono montaż monumentu na Starym Rynku, zaś jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w przeddzień święta 1 maja 1964 roku.
Pomnik Marchlewskiego wyjeżdża z Łodzi, rok 1991. fot. David Pichaske.
Pomnik już nie istnieje, został rozebrany w 1991 roku, jako wybitnie nie odpowiadający naszym czasom...
Stary Rynek dzisiaj. Fot. Monika Czechowicz
Dużo przyjemniej, prawda..?
źródło: Piotr Gryglewski. Łódzkie budynki 1945-1970.