niedziela, 2 listopada 2014

Roald Amundsen w Łodzi..?

Zdjęcie wykonane 16 grudnia 1911 roku na biegunie południowym przez Olava Bjaalanda.

"Nowa Gazeta Łódzka", rok 1914.

"Rozwój", rok 1914.

Roald Amundsen (1872-1928)
- norweski badacz polarny, pierwszy zdobywca bieguna południowego.

"Nowy Kurier Łódzki", rok 1914.

"Rozwój", rok 1914.

W lutym 1914 roku sporą sensację wywołała prasowa zapowiedź wizyty w Łodzi zdobywcy bieguna południowego - Roalda Amundsena. Słynny Norweg przybył do Łodzi 4 lutego na zaproszenie Towarzystwa "Alliance Française". 
W sali Koncertowej wygłosił częściowo po francusku, w części po niemiecku odczyt pod tytułem Moja podróż do bieguna południowego.

"Rozwój", rok 1914.

"Nowa Gazeta Łódzka", rok 1914.


Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała relacji Amundsena o jego bohaterskich przygodach. Dodatkową atrakcją było to, że odczyt ilustrowały przeźrocza i zdjęcia kinematograficzne, wykonane w drodze na biegun i na samym biegunie. Podobno ubezpieczono je na milion franków.

Amundsen i jego załoga

Pierwsi na biegunie południowym: Roald Amundsen, Olav Olavson Bjaaland, Hilmer Hanssen, Sverre Hassel i H. Oscar Wisting

Zdjęcia przedstawiały nieznane przestrzenie podbiegunowe, członków wyprawy i 115 psów pociągowych, o których Amundsen powiedział, że od nich zależały losy tego śmiałego przedsięwzięcia.


"Świat przemysłowy i handlowy, medycyna i palestra, nadobne panie i młodzież zapełnili salę Koncertową do ostatniego miejsca. Amundsena gorąco oklaskiwała tłumnie zebrana łódzka publiczność "-  pisał sprawozdawca "Rozwoju". 

"Republika", rok 1925.

"Republika", rok 1925.

"Republika", rok 1925.

"Głos Polski", dodatek ilustrowany, rok 1926.

Autograf Amundsena:

Amundsen przepadł bez wieści w roku 1928, wyruszywszy na pomoc Umberto Nobilemu, który zaginął podczas lotu sterowcem "Italia" nad Arktyką. Nobile został później odnaleziony, natomiast ciała Amundsena nie odnaleziono.

"Głos Polski", rok 1928.

"Łódzkie Echo Wieczorne", rok 1928.

"Echo", rok 1928.

"Hasło Łódzkie", rok 1929.

"Głos Poranny", rok 1929.

W 1929 roku w Łodzi wyświetlano w kinie Luna film "Mogiła wśród lodowców" wyprodukowany przez wytwórnię Fox-Film, poświęcony pamięci prof. Malmgrena i Roalda Amundsena.

"Głos Poranny", rok 1931.

 Warto przeczytać: 


źródła:
Wacław Pawlak. Na łódzkim bruku.
YouTube.pl

Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC)
i inn.

1 komentarz:

  1. Trudno sobie wyobrazić jakie zainteresowanie wzbudzał wykład ilustrowany przezroczami w tamtych czasach... świat długo żył Amundsenem oraz Scottem. Mnie tata opowiadał o jednym i drugim, o wyścigu, o śmierciach, a w szkole podstawowej z trzy razy oglądaliśmy filmy w temacie - w latach '50...
    Temat nas nie opuścił bo w latach 1971/72 statkiem badawczym PAN r/v „Profesor Siedlecki" popłynął kuzyn nurek i pirotechnik na łowiska Antarktyczne z bazami na zmarzlinach Amundsena i Scotta - żeby przypomnieć kiedy to było to okres kiedy w sklepach pokazały się przetwory z kryla :D - później Kazik długo na opowiadał o ciekawostkach a ja znowu z otwarta buzią słuchałem i zadawałem ciągle pytania jak na projekcjach w podstawówce...
    Baedekerze poruszyłaś ważny temat. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń