Pod tym adresem mieściła się firma, której powstanie i rozwój związane są z rodziną Rassalskich, którzy przybyli do Łodzi z Piątku w pierwszej połowie XIX wieku. Ignacy, urodzony 26 października 1887 roku, był przedstawicielem trzeciego z kolei pokolenia tej rodziny, osiadłej w naszym mieście. Nie został jednak, jak jego ojciec (również Ignacy) i dziadek - rzeźnikiem.
Rassalscy prowadzili zakład masarski przy ulicy Konstantynowskiej 319 (później numer 12, dziś ulica Legionów 12, w domu własnym), mieli też sklep przy ulicy Piotrkowskiej 54.
"Rozwój", rok 1911.
"Rozwój", rok 1911.
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1908.
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.
"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1935.
Piotrkowska 54
Ignacy ożenił się Almą Martą Jeenel, córką Franciszka, właściciela niewielkiego przedsiębiorstwa, zajmującego się produkcją lin transmisyjnych dla przemysłu włókienniczego oraz dla baskijskiego zagłębia naftowego. Firma ta mieściła się w Rudzie Pabianickiej przy ulicy św. Jana 1 (dziś róg ulicy Anieli Krzywoń i Komunalnej). Rassalski odkupił ją od teścia w 1912 roku.
Po przerwie spowodowanej I wojną światową firma wznowiła produkcję.
W 1920 roku firma stała się częścią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie: Przemysł Powroźniczy Dresslerowie, Rassalski, Amer i Gessner, mieszczącej się przy Piotrkowskiej 165.
"Rozwój", rok 1920.
W 1920 roku firma zmieniła nazwę na: Przemysł Powroźniczy "Napęd".
"Rozwód", rok 1922.
Kalendarz-informator, rok 1922.
Kalendarz informacyjny m. Łodzi, rok 1923.
Ignacy Rassalski dysponował w firmie 48 spośród 171 udziałów. Spółka kupiła w 1922 roku dwie nieruchomości, zlokalizowane przy ulicy Przybyszewskiego 12 (dawniej Napiórkowskiego 20/22) oraz Piotrkowskiej 196. Ta ostatnia swym dłuższym bokiem ciągnęła się wzdłuż ulicy Wigury (dawniej ulica Pusta).
W 1925 roku ukończono tu budowę willi.
Kalendarz informacyjny m. Łodzi, rok 1923.
W październiku 1926 roku Rassalski wystąpił ze spółki "Napęd" i przez kilka lat prowadził własną mechaniczną przędzalnię konopi i fabrykę lin w Rudzie Pabianickiej. Jej biuro znajdowało się przy ulicy Wigury.
We wrześniu 1930 roku nastąpiło ponowne połączenie "Napędu" i firmy Rassalskiego, tym razem już pod nazwą Przemysł Powroźniczy Ignacy Rassalski i S-ka, spółka z o.o. Oznaczało to koniec istnienia odrębnego przedsiębiorstwa w Rudzie Pabianickiej, które oficjalnie wykreślono z rejestru w 1937 roku.
Księga adresowa m. Łodzi i województwa łódzkiego, 1937-1939.
W latach 1939-1945 firma funkcjonowała nadal pod nazwą Seilenindustrie Ignaz Rassalski et. Co. GmbH. Zarząd komisaryczny rozciągnięto tylko nad większościowym pakietem udziałów Rassalskiego, gdyż pozostali wspólnicy byli obywatelami niemieckimi.
Grób rodziny Rassalskich, Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej.
Dawna fabryka lin i powrozów Rassalskich przykuwa uwagę swą niebanalną architekturą.
Obecnie w części dawnych zabudowań fabrycznych mieszczą się hurtownie i magazyny, natomiast od ulicy znajduje się sklep "Galeria Staroci", do odwiedzenia którego zachęcam miłośników przedmiotów "z duszą i przeszłością".
Księga adresowa m. Łodzi i województwa łódzkiego, 1937-1939.
Przez kilka lat mieściła się tutaj restauracja Ziemia Obiecana połączona z niewielkim pensjonatem Deja Vu.
W wystroju wnętrza wykorzystano elementy dekoracji z wnętrza sklepu Wedla z 1922 roku. Kiedyś przez drewniane drzwi można było przejść do urządzonego w stylu rosyjskim pubu Anastazja.
Dziś w pięknie i gustownie urządzonym budynku wraz z ogrodem znajduje się pensjonat i restauracja Revelo.
Wnętrza restauracji "zagrały" w bardzo łódzkim filmie "Wspólna kamienica" w reżyserii Agnieszki Podkówki.
Na zdjęciu: Jadwiga Jankowska-Cieślak (Janka), Mirosława Marcheluk (Olga) i Ewa Szykulska (Estera).
Fot. baedeker łódzki
Na zakończenie warto jeszcze przyjrzeć się detalom elewacji.
źródła:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
https://piotrkowska-nr.pl
Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.
"Głos Poranny", rok 1939.
MAPY GOOGLE: