piątek, 30 września 2022

MURAL EXPO 2020. Dubai


Mural na ścianie kamienicy przy ul. Jaracza powstał w ramach kampanii promującej udział Polski w Wystawie Światowej i jej temat przewodni: „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Z tej okazji we współpracy z artystami i ilustratorami stworzono murale w trzech polskich miastach: Łodzi, Katowicach i Warszawie.
Murale na terenie Polski stanowią jeden z istotnych elementów promocji udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju, podnosić świadomość polskiego społeczeństwa o Wystawach Światowych oraz wyrażać hasło polskiej ekspozycji – „Creativity inspired by nature”. Dzięki stworzeniu murali oraz prowadzonej komunikacji w ramach tego działania, przewiduje się dotarcie z informacją o uczestnictwie Polski na Expo 2020 Dubai do większego grona odbiorców oraz zainteresowanie tą tematyką osób, które wcześniej nie interesowały się w znaczący sposób Expo. Dodatkowo, twórcy murali zostali zaproszeni do grona Ambasadorów udziału Polski w Expo 2020. Dzięki swojej aktywności w ramach prac nad powstawaniem murali będą promowali udział Polski w Wystawie Światowej.


Światowa Wystawa odbywała się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022. Województwo Łódzkie brało w niej udział w dniach 6-10 listopada.
Za organizację udziału Polski na Expo 2020 Dubai odpowiadała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.


Marcin Budziński, dyrektor kreatywny WAKEUPTIME, koordynator i wykonawca murali Expo:
Udział w promowaniu Polski na arenie międzynarodowej, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai to dla mnie duże wyróżnienie, a zarazem wielka frajda. Nie zawsze mam do czynienia z tematami tak ciekawymi i tak fajnymi projektami, które niejako sam mogę zainicjować. Na pewno największe wyzwanie stanowiła koordynacja całego procesu: dobór artystów, stworzenie i trzymanie się briefu kreatywnego, a zarazem pogodzenie go z wytycznymi urzędów miast, następnie masa wyzwań związanych z logistyką i pogodą. Malowanie zostaje na koniec – to już sama przyjemność.
Podczas procesu twórczego, artyści zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na następujące wytyczne dotyczące ich projektów i uwzględnienie takich aspektów jak: promocja Polski na Expo 2020 Dubai oraz samego wydarzenia; nawiązania do ekspozycji wewnętrznej, estetyki i architektury Pawilonu Polski; ujęcia w ciekawy sposób motto polskiego udziału w Expo – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Warunkiem akceptacji projektów, było ich odpowiednie „wpisywanie się” w przestrzeń miejską, nie naruszając jej pierwotnej estetyki. Bardzo ważne było również pokazanie związków między Polską a Bliskim Wschodem zgodnie z tematem Expo 2020 Dubai – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.
Aby zadbać o środowisko i klimat w miastach, przy tworzeniu murali użyto farb pochłaniających smog.


Adam Quest, ilustrator, twórca projektu muralu Expo w Łodzi:
Realizacja projektu Expo 2020 Dubai jest swoistym wyróżnieniem oraz kolejnym zwieńczeniem mojej twórczości. Jest niejako spełnieniem marzeń wielu artystów. Każdy z nas pragnie trafić ze swoim przekazem do jak najszerszego grona odbiorców. W tym przypadku nie dość, że powyższy plan spełniony jest w 100%, to sam przekaz, jakim jest promowanie Polski na arenie międzynarodowej dodaje owemu, jeszcze większej wartości. 
Głównym zadaniem, zaprojektowanego przeze mnie muralu, jest ukazanie Polski, Łodzi jako miejsca dynamicznego, gdzie zmiany są częścią naszego codziennego krajobrazu. Lódź, podobnie jak większość polskich miast, kojarzona jest z szarą zwartą zabudową tzw. betonozą, często mocno zakotwiczoną w architekturze PRL-u. Natomiast teraźniejszość, całkowicie owemu zaprzecza. Miasta stają się zielone, ponownie łącząc człowieka z naturą. Zaproponowana ilustracja pokazuje ową renaturyzację, gdzie miasto poza cegłą, asfaltem i cementem jest swoistym siedliskiem fauny i flory. Nieprzypadkowo na ilustracji pojawia się brama Manufaktury. Jej otwarta część pokazuje gotowość metropolii na powrót do korzeni, wspomnianej wcześniej renaturyzacji. Natomiast sadzenie drzewa, jest symbolem chęci pozostawienia kolejnemu pokoleniu, miejsca / planety przyjaznej życiu.”


Strona artysty na Instagramie:
i na FaceBooku:


Adam Quest jest również autorem muralu w Zgierzu.
Przeczytaj w baedekerze:

W Zgierzu, w sąsiedztwie Starego Młyna powstało malowidło zaprojektowane przez Adama Questa.
Artysta mówi o sobie, że jest sarkastycznym optymistą, który lubi pokazywać ludziom dobrą stronę życia. Stworzył dzieło piękne, nowoczesne i z szacunkiem dla zgierskiej tradycji.
Głowna postać muralu - tkająca kobieta - to hołd dla pań pracujących w przemyśle włókienniczym.
Poznański artysta "wkomponował" tam również znajdujące się w pobliżu elementy krajobrazu - drzewo oraz latarnię.


Źródła:

Przeczytaj w baedekerze:

Fot. Monika Czechowicz

łódzkie poddasze

Fot. Monika Czechowicz