poniedziałek, 7 października 2024

Rogaś z ulicy Słowiańskiej.


Twórca street'artowy Bordalo II, czyli Artur Bordalo, którego łodzianie znają z jego nieistniejącej już pracy "Jerzyk" przy ulicy Kilińskiego - powrócił do Łodzi na zaproszenie łódzkiej Fundacji Urban Forms.
Tym razem inspirując się polską przyrodą wykonał nowy mural przedstawiający jelonka, nawiązującego do ikonicznej książeczki dla dzieci ilustrowanej przez Janusza Grabiańskiego. Mural można podziwiać na przy ulicy Słowiańskiej 1/9.


Artur Bordalo urodził się w Lizbonie w 1987 roku, to młody artysta, który tworzy prace, poprzez swoją niezwykłą fakturę pełne życia i ruchu. Na stronie, którą posiada na Facebooku, pisze, że jest to również sposób, aby pokazać, że przedmioty piękne, kolorowe mogą być stworzone z odpadów i śmieci, że surowiec z którego tworzy swoje prace może ”powrócić” w pięknej, zmienionej postaci.


Mural to najnowsza praca artysty, znanego ze swoich ekologicznych dzieł tworzonych z odpadów. Tym razem artysta stworzył instalację z jelonkiem, nazywanego przez mieszkańców „Bambim”. Dzieło powstało w oparciu o kampanię artysty – „Big Trash Animals” – realizowaną od 2012 roku, która skupia się wokół tworzenia rzeźb i instalacji przedstawiających zwierzęta przedstawione w unikalny sposób, przy pomocy odpadów przemysłowych. Najnowszy mural w Łodzi powstał dzięki współpracy Fundacji Urban Forms, Grupy Echo-Archicom i Butikowym Centrum Biznesowym Hello! Słowiańska 1/9.


Dzieło zwraca uwagę na problemy związane z konsumpcjonizmem i zanieczyszczeniem środowiska, co jest stałym motywem twórczości Bordalo. Mural na Słowiańskiej wykonano z przemysłowych odpadów, w duchu sztuki ekologicznej​.


Mural przy ulicy Słowiańskiej nie jest pierwszą pracą Bordalo II w Łodzi. Wcześniej artysta stworzył „Jerzyka” – dzieło wykonane z części samochodowych, które można było zobaczyć przy ulicy Kilińskiego 127. Niestety, budynek, na którym znajdował się „Jerzyk”, został zburzony. Mural na Słowiańskiej kontynuuje ekologiczną misję artysty, wykorzystując materiały z recyklingu do stworzenia unikatowej formy sztuki.

 Portugalski artysta stworzył znanego, nieistniejącego już dziś „Jerzyka” – instalację stworzoną ze zużytych części samochodowych, również w nurcie ekologii. Na zdjęciu nieistniejąca już instalacja „Apus Apus” autorstwa Bordalo II, powszechnie nazywana „Jerzykiem”.
Przeczytaj w baedekerze:

Nie ma Jerzyka jest Jelonek. Słowiańska 1/9.

Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms:
On tworzy murale, a właściwie instalacje naścienne ze śmieci, wykorzystuje fragmenty plastikowych opakowań: metalowe, drewniane, w ten sposób nadają swym śmieciom drugie życie. Trudno powiedzieć że to jest recykling, ale te śmieci jeszcze trochę posłużą jako obiekty sztuki.
Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz