niedziela, 9 czerwca 2024

Piece u Scheiblera.


Jedne z piękniejszych zabytkowych łódzkich pieców można zobaczyć w dawnym pałacu Karola Scheiblera, który obecnie jest siedzibą Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).


To element oryginalnego wyposażenia pałacu przy Wodnym Rynku, każdy piec jest zdobiony w inny sposób. Możemy podziwiać różne style, w jakich te obiekty zostały wykonane, m.in. neorenesans i neorokoko. 


Piece są zróżnicowane kolorystyczne, a każdy kolor jest dostosowany do wnętrza. Dodatkowo zwracają uwagę dekoracjami. Wszystkie są ornamentowane, widzimy roślinne motywy, ...smoki, ryby, figury kobiet.


Kominek w dawnym gabinecie zdobiony jest mozaiką przedstawiającą Cygankę. Dekoracja wyszła ze słynnego weneckiego warsztatu Antonia Salvatiego.


Piece grały w filmach kręconych w pałacu. Mauretański pięknie widać na przykład w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.


Dom Scheiblerów początkowo był stosunkowo skromny. Ostateczny, reprezentacyjny charakter neorenesansowego pałacu zyskał już po śmierci Karola Scheiblera, o remoncie zdecydowała Anna Scheibler, wdowa po najbogatszym łódzkim fabrykancie. Przebudowa miała miejsce w latach 1884-1886, za projekt odpowiadał warszawski architekt Edward Lilpop, który zaprojektował też neogotycką kaplicę Scheiblerów na ewangelickiej części cmentarza przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz