poniedziałek, 11 października 2021

Piłkarski mural przy ulicy Nastrojowej.


Dzięki inicjatywie kibiców Widzewa na ścianie bloku przy ulicy Nastrojowej 28 na łódzkim Radogoszczu powstał mural z okazji 110-lecia klubu.


Uzyskano zgodę od twórcy pierwotnej grafiki, Mateusza Sipy, który na swoim rysunku uwiecznił trzech chłopców w koszulkach idoli młodzieży z lat 90., czyli Alessandro del Piero, Ronaldo i Marka Citkę, by przerobić grafikę i w miejsce międzynarodowych idoli wstawić ikony Widzewa: Zbigniewa Bońka i Włodzimierza Smolarka, który wspólnie z Citką reprezentują przekrój historii drużyny z lat 70., 80. i 90, kiedy to RTS święcił największe sukcesy.

Zbigniew Boniek/ stadion w Amsterdamie, 1986.
(źródło fotografii https://wikipedia.org/)
- polski piłkarz, trener, działacz piłkarski i biznesmen.

Umieszczany na liście stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, uczestnik trzech turniejów finałowych mistrzostw świata - Argentyna 1978, Hiszpania 1982 (3. miejsce), Meksyk 1986 (łącznie 16 meczów i 6 goli). Dwukrotny klubowy mistrz Polski w barwach Widzewa Łódź, mistrz Włoch, zdobywca Pucharu Włoch, a także między innymi Pucharu Europy (1985) i Pucharu Zdobywcy Pucharów (1984) z Juventusem, zdobywca Pucharu Włoch i medalista mistrzostw Włoch z AS Romą. Jeden z pięciu polskich piłkarzy, którzy zdobyli Puchar Europy. Laureat III miejsca w Plebiscycie Złotej Piłki w 1982 roku. Piłkarz 50 i 60-lecia tygodnika "Piłka Nożna". Jako pomocnik wybrany do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 2002 roku selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej. W latach 1999-2001 wiceprezes Polskiego Związku Piłki Noznej ds. marketingu, od 26 października 2012 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 5 kwietnia 2017 członek Komitetu Wykonawczego UEFA. Od 2021 wiceprezydent UEFA.

"Dziennik Łódzki", rok 1982.

Włodzimierz Smolarek (1957-2012)
(źródło fotografii:  Retro Futbol (rfbl.pl)
- polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika lub napastnika, trener i działacz piłkarski.

Dwukrotny klubowy mistrz Polski (1981, 1982) oraz zdobywca Pucharu Polski (1985) w barwach Widzewa Łódź. Zdobywca Pucharu Niemiec z Eintrachtem Frankfurt z 1988. W latach 1980–1992 reprezentant Polski. Srebrny medalista (za zajęcie 3. miejsca) Mistrzostw Świata 1982, uczestnik Mistrzostw Świata 1986. Wychowanek klubu Włókniarz Aleksandrów Łódzki. Grał we Włókniarzu w latach 1967-1973, później przeszedł do Widzewa Łódź (1973–1977 i 1979–1986), następnie grał w Legii Warszawa (1977–1979), niemieckim Eintrachcie Frankfurt (1986–1988, zdobywca pucharu Niemiec w 1988 roku) oraz holenderskich klubach: Feyenoord (1988–1990, bilans meczów i bramek 46–13) oraz FC Utrecht (1990–1996, bilans meczów i bramek 165–33). Największe sukcesy Włodzimierz Smolarek święcił w Widzewie Łódź. W I lidze w barwach Widzewa rozegrał (1979–1986) 181 meczów, strzelając 61 bramek. Dwukrotny mistrz Polski (1981, 1982), zdobywca pucharu Polski  (1985). W 1983 roku wyprzedził Zbigniewa Bońka jako najlepszego strzelca ligowego Widzewa, a potem z bilansem 61 goli w ekstraklasie był liderem aż do maja 1996 roku, gdy wyprzedził go Marek Koniarek. Włodzimierz Smolarek jest uważany za jednego z najlepszych w historii zawodników Widzewa, jak również całej polskiej piłki nożnej. Ceniony przez wszystkie pokolenia kibiców za światową klasę, ale również za niezwykłą zadziorność, waleczność, bojowość i ambicję. Włodzimierz Smolarek to również dwukrotny uczestnik finałów mistrzostw świata. W 1982 roku w Hiszpanii za zdobycie III miejsca zdobył srebrny medal, cztery lata później w Meksyku był zdobywcą jedynej bramki dla Polski
Widzew Łódź uhonorował swoją legendę, jaką był Włodzimierz Smolarek – zastrzegając dla niego numer 11. Oznacza to, że już żaden inny piłkarz w historii klubu nie założy koszulki z tym numerem. 23 lutego 2017 roku Rada Miejska w Łodzi, podjęła uchwałę, o nadaniu nowo powstałej ulicy obok stadionu Widzewa, imienienia Włodzimierza Smolarka. 14 czerwca 2017 roku ulica została oficjalnie otwarta. Włodzimierz Smolarek rozegrał 60 meczów w reprezentacji Polski (będąc równocześnie zawodnikiem Widzewa – 52 razy, Eintrachtu 5 razy, Feyenoordu 2 razy i raz Utrechtu). W reprezentacji strzelił 13 bramek, dziewięciokrotnie wystąpił jako jej kapitan. Był uczestnikiem mistrzostw świata w 1982 (3. miejsce) i 1986 (1/8 finału).

"Dziennik Łódzki", rok 1985.

"Dziennik Łódzki", rok 1986.

Marek Citko
(źródło fotografii: Dziennik Bałtycki https://dziennikbaltycki.pl/)
- polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika, reprezentant Polski.

Występujący na pozycji ofensywnego pomocnika, wychowanek Włókniarza Białystok, skończył karierę w Polonii Warszawa. W swojej karierze grał w zespołach Włókniarza Białystok, Jagielonii Białystok, Widzewa Łódź, Legii Warszawa, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, Hapoel Beer Szewa, FC Aarau, Cracovii Kraków, Polonii Warszawa. Dwukrotnie zdobywał Mistrzostwo Polski (w sezonach 1995/96 i 1996/97), a raz Superpuchar Polski (w 1996 roku) w barwach Widzewa Łódź, z którym w sezonie 1996/97 grał w Lidze Mistrzów (6 meczów, 2 gole).
Strzelił pierwszą bramkę w historii Widzewa Łódź w Lidze Mistrzów w przegranym 1:2 wyjazdowym meczu z Borussią Dortmund. W spotkaniu z Atletico Madryt na stadionie przy al. Piłsudskiego w Łodzi strzelił bramkę, pokonując bramkarza ówczesnych mistrzów Hiszpanii, José Francisco Molinę z niemal 40 metrów. Jest pierwszym Polakiem, który strzelił bramkę w dwóch kolejnych meczach Ligi Mistrzów. Jego karierę przerwała na 16 miesięcy kontuzja ścięgna Achillesa, której doznał w meczu z Górnikiem Zabrze 17 maja 1997 roku. Po rehabilitacji nie udało mu się powrócić do dawnej formy. Grając w rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 w Polonii Warszawa, popisał się bramką strzeloną bezpośrednio z rzutu rożnego, podczas meczu z Zawiszą Bydgoszcz. W 2007 roku rozwiązał za porozumieniem stron ważny jeszcze przez rok kontrakt z drugoligową Polonią Warszawa i zakończył karierę. Występował w kadrze narodowej seniorów, rozegrał w niej 10 meczów i zdobył 2 gole (z Anglią i Brazylią); 9 października 1996 roku w meczu eliminacji do Mundialu w 1998 strzelił na londyńskim stadionie Wembley bramkę Anglikom, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych polskich sportowców – w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski 1996, przeprowadzonym przez Telewizję Polską, Program III Polskiego Radia i "Super Express", zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając wszystkich medalistów olimpijskich z Atlanty. W konkursie tygodnika "Piłka Nożna" został „Odkryciem Roku”.
W głosowaniu internautów został wybrany do złotej jedenastki wszech czasów Widzewa Łódź. 

"Dziennik Łódzki", rok 1981.
Widzew świętował niedawno jubileusz 40-lecia wywalczenia tytułu mistrza Polski. Na stadionie pojawiły się zdjęcia sprzed lat, na jednym z meczów Klub gościł mistrzowską drużynę.

Stadion Widzewa. 
Fot. baedeker łódzki


Niedaleko stadionu Widzewa, na ścianie bloku przy ulicy Kazimierza 9 w Łodzi, powstał mural upamiętniający zdobycie przez Widzew Łódź pierwszego mistrzostwa Polski. Mural to wspomnienie historycznego sezonu 1980/81.
Przeczytaj w baedekerze tutaj:


Przy powstawaniu malunku przy ulicy Nastrojowej pomoc zaoferowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców "Tyko Widzew", które wsparło inicjatorów w temacie organizacji oraz zbiórki środków pieniężnych początkowo pozyskiwanych tylko wśród radogoskich fanów czerwono-biało-czerwonych. Wsparcie finansowe przekazał również Przemysław Klementowski, były prezes Widzewa, a także władze Spółdzielni Mieszkaniowej "Radogoszcz Wschód" reprezentowanej przez jej prezesa Jacka Pawłowskiego, który od początku był pozytywnie nastawiony do całej inicjatywy - informował widzew.com.

Wielki Widzew
(źródło fotografii https://www.widzewtomy.net/)

Widzew Łódź – polski klub piłkarski. 4-krotny mistrz Polski, 7-krotny wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, Superpucharu Polski, wicemistrz Polski Juniorów starszych, mistrz Polski klubów robotniczych, 2-krotny zwycięzca grup Pucharu Intertoto, półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA, fazy pucharowej Pucharu UEFA i Pucharu Zdobywców Pucharów. Jest najbardziej utytułowanym łódzkim klubem piłkarskim, zajmuje 9. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Kontynuator tradycji sportowych założonego w 1910 roku TMRF Widzew. Dawniej klub działał jako wielosekcyjny prowadząc oprócz piłki nożnej między innymi sekcje koszykówki oraz boksu, które działają obecnie jako odrębne stowarzyszenia.

W dniu 25 listopada 2010 roku za wybitne zasługi sportowe, osiągnięte na przestrzeni lat klub ten został odznaczony Diamentową Odznaką PZPN.
W 2015 roku z powodu kłopotów finansowych spółka RTS Widzew Łódź SA upadła, a na jej miejsce powołano nowy podmiot – Stowarzyszenie Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź, który w sezonie 2015/16 wystartował w rozgrywkach IV Ligi. W 2017 roku stowarzyszenie przekształciło się w spółkę akcyjną o nazwie: Widzew Łódź Spółka Akcyjna. W 2020, po pięciu latach, drużyna powróciła na zaplecze Ekstraklasy.

Źródła:
Łódź Nasze Miasto 
Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl) 
https://pl.wikipedia.org/

Przeczytaj jeszcze: Widzew Łódź - Historia

i w baedekerze:
baedeker łódzki: Widzewski mural: Boniek, Możejko, Pięta i Surlit. 
Piłka nożna w Łodzi - jak to się zaczęło?
Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne pocodzą ze stron:
Dziennik Bałtycki https://dziennikbaltycki.pl/
https://pl.wikipedia.org/ oraz ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz