wtorek, 7 stycznia 2014

PAŁACYK SZAI KESTENBERGA


Przy ulicy Narutowicza 59 stoi elegancki pałac Jezajasza (Szai) Kestenberga zbudowany po 1923 roku, według projektu Henryka Hirszenberga. Budynek jest eklektyczny z dominującymi elementami neogotyku.

Księga adresowa m. Łodzi 1937-1939.


Szaja Kestenberg był synem i spadkobiercą Jakuba Kestenberga, właściciela fabryki z ulicy Sterlinga 26.

Przeczytaj w baedekerze:

Jakub Kestenberg zmarł w 1921 roku i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi. W tym samym roku zmarła też wdowa po nim - Dwojra z Kronzilbergów. Oboje mieli 13 dzieci. Wśród nich wyróżniał się Szaja (Jezajasz) Kestenberg, który robił wszystko, aby postawić na nogi podupadłe przedsiębiorstwo, ale mu się nie udało. 

"Republika", rok 1924.

"Ilustrowana Republika", rok 1927.

W dobie kryzysu na przełomie lat 20. i 30. XX stulecia tonąca w długach fabryka ogłosiła upadłość i część z niej została kupiona na licytacji przez znany koncern lokalnych potentatów: Borysa i Nauma Eitingonów. 
Przeczytaj w baedekerze:

"Głos Polski", rok 1928.

"Głos Poranny", rok 1931.


W 1938 roku zadłużony właściciel pertraktował z władzami Łodzi w sprawie wynajęcia pałacu dla miejskiego schroniska turystycznego. Ostatecznie 19 czerwca 1939 roku budynek zakupiła na licytacji Izba Rolnicza i przeniosła tu swoje biura z Piotrkowskiej 92. Nadal można tu kupić pyszne miody; ma tu swoją siedzibę Wojewódzki Związek Pszczelarzy. 


Po wojnie w pałacu mieściło się szereg instytucji związanych z rolnictwem, obecnie m.inn Regionalny związek Rolników. W budynku znajduje się także restauracja&pub "Piwnica smaków".
Funkcjonuje tu również bank BPS.
 
Fot. Monika Czechowicz

źródła:
Ryszard Bonisławski. Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Polska Niezwykła pl. (www.polskaniezwykla.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz