Nowy właściciel zobowiązał się do "utrzymywania w ciągłym ruchu fabryki bawełniano płuciennej [płóciennej], składającej się z 3 warsztatów, przy której 2 czeladzi użytych będzie, oraz do wystawienia domu drewnianego gontami krytego 28 łokci długości, 12 łokci szerokości, 5 łokci wysokości..."
Po1870 roku właścicielem parceli został Gustaw Lorenz.
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1900.
W 1861 roku Gustaw Lorenz ożenił się z rozwódką, Matyldą Pauliną Schattke. Z małżeństwa Gustawa i Matyldy przyszło na świat sześcioro dzieci: Gustaw Adolf (ur. 1862), Matylda (ur. 1863), Oskar Ryszard (ur. 1870), Artur Eugeniusz (ur. 1871), Jadwiga Olga (ur. 1876) i Bruno Alfred (ur. 1878).
Córka Gustawa, Matylda, wyszła za mąż za Reinholda Richtera. Ślub miał miejsce w kościele św. Trójcy, w 1885 roku.
Kościół Zesłania Ducha Świętego - katolicki kościół parafialny znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 2/2a, przy pl. Wolności (dawnym Nowym Rynku). Wybudowany został jako kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy.
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1900.
W pierwszych latach XX wieku nieruchomości przeszły w ręce jego zięcia, Reinholda Richtera (więcej o Richterach w baedekerze TUTAJ).
Gustaw Lorentz zmarł w 1905 roku i został pochowany na Cmentarzu Starym. Po śmierci ojca firmę prowadził najstarszy syn, Gustaw Adolf. On i żona Gustawa spoczywają razem z nim w rodzinnym grobowcu.
W podwórzu, sięgającym do ulicy Spacerowej, stanęły oficyny fabryczne. Bliżej Piotrkowskiej, w budynku poprzecznym, Lorenz uruchomił ręczną tkalnię wyrobów wełnianych, zaś w głębi posesji wystawił okazałą tkalnię mechaniczną, kończącą się na ulicy Spacerowej.
Następne obiekty fabryczne powstały na początku lat 90. XIX wieku. Większość z nich zajęła niezagospodarowane tyły sąsiedniej posesji, przy Piotrkowskiej 59.
Budynek nowej tkalni został ustawiony frontem do ulicy Spacerowej.
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1911.
"Rozwój", rok 1898.
Pierwsza tkalnia mechaniczna (tyły posesji Piotrkowskiej 57), oraz nowy obiekt, wystawiony w 1892 roku (tyły posesji Piotrkowskiej 59), stoją obecnie pod wspólnym adresem al. Kościuszki 10 (dawna ulica Spacerowa).
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1900.
Al. Kościuszki, widoczny budynek dawnej tkalni Gustawa Lorenza
(źródło FotoPolka.eu)
Budynki dawnej tkalni mechanicznej Gustawa Lorenza, widok od al. Kościuszki 10 (zdjęcie wykonałam z narożnej kamienicy Mendla Pinkusa, al. Kościuszki/Zielona 1)
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1900.
Rok 1927. Widok na dawną fabryką Lorenza (wówczas własność Hugo Wulffsohna).
Zbiory Narodowego Archiwum Państwowego
Hugo Wulffsohn (1837-1905) urodził się w Libawie (tereny dzisiejszej Łotwy), w rodzinie pochodzących z Kurlandii przemysłowców pochodzenia żydowskiego. Do Łodzi przyjechał około 1866 roku i przez pierwsze dwadzieścia lat jego działalność koncentrowała się na handlu. W 1870 roku powstał Dom Handlowy "Wulffsohn i Levy", w którym wspólnikiem został moskiewski kupiec Adolf Levy.
Dwa lata później do spółki przystąpił Józef Rundstein, produkujący przędzę wełnianą w budynkach przy ulicy Piotrkowskiej 199.
Od 1876 roku, po wystąpieniu Levego ze spółki, Wulffsohn prowadził skład towarów we własnej kamienicy przy Piotrkowskiej 18.
Dopiero w 1888 roku, po kupieniu nieruchomości na Piotrkowskiej 78, Hugo Wulffsohn rozpoczął samodzielną produkcję wyrobów wełnianych. W 1900 roku, po rozbudowaniu istniejących obiektów fabrycznych, zakład pracujący w podwórzu posesji przy Piotrkowskiej 78 zatrudniał 175 osób i produkował sukno, trykotaże, flanele i chustki. W 1904 roku zakupił od Gustawa Lorenza zabudowania fabryczne przy ulicy Widzewskiej (dziś Kilińskiego 192/196).
Przeczytaj w baedekerze:
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1912.
Dziennik Urzędowy Komisariatu Ludowego m. Łodzi, rok 1919.
"Rozwój", rok 1910.
Dziennik Urzędowy Komisariatu Ludowego m. Łodzi, rok 1919.
Kalendarz-Informator, rok 1923.
"Republika", rok 1923.
"Republika", rok 1924.
"Republika", rok 1924.
"Ilustrowana Republika", rok 1929.
"Głos Poranny", rok 1936.
"Ilustrowana Republika", rok 1937.
"Głos Poranny", rok 1938.
W okresie okupacji niemieckiej również mieścił się tu bank.
"Dziennik Łódzki", rok 1946.
"Dziennik Łódzki", rok 1948.
Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 57 jest trzykondygnacyjna, częściowo podpiwniczona, z użytkowym poddaszem. Wybudowana została w technologii tradycyjnej dla tamtego okresu: posiada ławy fundamentowe żelbetowe, ściany murowane z pełnej cegły ceramicznej, stropy częściowo żelbetowe, częściowo drewniane. Na parterze i pierwszym piętrze w części frontowej posiada powierzchnię handlowo-usługową (pozostałość po działalności bankowej), pozostała część budynku to powierzchnie biurowe.
Nad trzecim piętrem znajduje się użytkowe poddasze, niezagospodarowane. W piwnicy znajduje się zabytkowy skarbiec, oczywiście również pozostałość po bankowej przeszłości budynku. Zachowała się również zabytkowa winda z lat 20. Ogólny stan budynku jest dobry, ostatnie prace remontowe przeprowadzane były tutaj w 2010 roku.
Kamienica posiada trzy oficyny (1-4 kondygnacyjne), ustawione w obrysie działki, z tyłu głównego budynku frontowego. Główny budynek posiada prostokątny wykusz usytuowany od podwórka.
Nadproża okien fasady ozdobione są secesyjnym ornamentem. Zachowała się dekoracja bramy głównej, balustrada schodów i marmurowa klatka schodowa, a także inkrustowane złotem sztukaterie.
W okresie międzywojennym swoją siedzibę miało tu Towarzystwo Ubezpieczeniowe "Orzeł".... oraz Północne Towarzystwo Transportowe i Ekspedycyjne
... oraz
i inne:
Źródła:
Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński. Piotrkowska. Spacer pierwszy.
Piotrkowska- nr.pl https://piotrkowska-nr.pl
BNP Paribas Bank Polska https://www.bnpparibas.pl
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz strony FotoPolska.eu.
Fot.
współczesne Monika Czechowicz
"Rozwój", rok 1910.
... i sensacyjnie:
"Rozwój", rok 1919.
Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński. Piotrkowska. Spacer pierwszy.
Piotrkowska- nr.pl https://piotrkowska-nr.pl
BNP Paribas Bank Polska https://www.bnpparibas.pl
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz strony FotoPolska.eu.
"Rozwój", rok 1909.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz