niedziela, 26 października 2014

Willa Alberta Schülde . Ulica Rewolucji 1905 roku nr 63

Budynek wzniesiony w roku 1905 dla kupca  Alberta Schülde na posesji zakupionej w 1904 roku.

"Czas", kalendrz informacyjno-adresowy, rok 1906.


Albert Schülde, urodzony w Elblągu w roku 1856, zmarł w Łodzi w 1934. 

"Ilustrowana Republika", rok 1934.

Właściciel składu farb, chemikaliów i towarów kolonialnych przy ulicy Piotrkowskiej 30, pochowany wraz z żoną Juttą (Józefą) na Starym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Ogrodowej. Pozostawił ośmioro dzieci.

Piotrkowska 30/32, dzisiaj.

"Lodzer Informations und Hause Kalender", 1914.

Rodzina Schüde spokrewniona była ze znanym łódzkim przedsiębiorą budowlanym Johannesem Wende, a poprzez niego z właścicielem warsztatu witrażowniczego Richardem Schleinem.

Przeczytaj w baedekerze:
 

Na tyłach domu wzniesiono pomieszczenia gospodarcze i magazyn, do których właściciel przeniósł swój skład towarów. W latach międzywojennych firmę prowadzili Maksymilian i Albert Schülde syn jako „A. Schülde, właściciele Bracia Schülde”. 

"Ilustrowana Republika", rok 1928.

Albert Schülde syn mieszkał przy ulicy Piotrkowskiej 224/226.

Piotrkowska 224/226.

Księga adresowa m. Łodzi, rok 1937-1939.

Po śmierci Alberta Schülde posesja przy dawnej ulicy Południowej została odziedziczona przez jego ośmioro dzieci. Rodzina zamieszkiwała dom do końca II wojny światowej.


W 1946 roku budynek został przejęty przez władze państwowe i przekazany w użytkowanie Łódzkim Zakładom Remontowo-Montażowym Przemysłu Lekkiego.
W 1954 roku dokonały one przekształcenia parteru i adaptacji poddasza na lokale mieszkalne. Obiekt w tym czasie przeznaczony był do rozbiórki. 


W 1961 roku przekazano go Instytutowi Włókiennictwa, który umieścił w nim Biura Oddziału Doświadczalnego, przeprowadzając kolejne przeróbki. Dokonano jednocześnie podziału posesji na dwie części – w części tylnej przebudowano budynki gospodarcze na mieszkania, willę w części frontowej oddzielono parkanem od drogi przejazdowej i dobudowano obok garaże.


W 1983 roku część frontową z willą sprzedano prywatnemu właścicielowi, który dokonał dalszych zmian usuwając hełm wieży frontowej i werandę od strony północnej.


Około roku 2004 kolejny właściciel przekształcił budynek prywatny w dom akademicki.


Elewacje poddasza i piętra wraz ze szczytami udekorowane są piękną imitacją konstrukcji szkieletowej z drewnianymi belkami malowanymi na kolor błękitny.


Willa reprezentuje tzw. nurt Heimatschutzarchitektur, wywodzącej się z kręgu niemieckiego „Werkbundu” i twórczości Hermanna Muthesiusa, ukształtowanej przez wpływy angielskie i prezentuje się bardzo malowniczo.

źródło:
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.

Fot. Monika Czechowicz