sobota, 22 sierpnia 2015

"Wspólna kamienica" - sentymentalna podróż po Łodzi...

Film "Wspólna kamienica" jest projektem stworzonym dla tych, 
którzy identyfikują się z wielokulturową spuścizną Łodzi.
Oficjalny patronat nad "Wspólną kamienicą" objęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.




Film opowiada fragment życia trzech kobiet, które pod koniec życia odbywają sentymentalną podróż do korzeni. Łączy je wspólne dzieciństwo spędzone na jednym z łódzkich podwórek. Dzisiaj na nowo odkrywają to miasto, podejmując trudne próby nawiązania międzykulturowego dialogu. Robotnicza historia Łodzi ilustrowana jest materiałem archiwalnym filmów szkolnych powstałych na przestrzeni kilku dekad w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Film "Wspólna kamienica" jest eksperymentem między formą fabularną i dokumentalną. Projekt jest częścią praktyczną rozprawy doktorskiej Agnieszki Magdaleny Podkówki powstającym na Wydziale Operatorskim PWSFTviT pod opieką Dziekan Wydziału Operatorskiego Prof. dr hab. Elżbiety Protakiewicz.


Moi drodzy, jeszcze ważna wiadomość. Projekt wreszcie ruszył i "Wspólna kamienica"  bierze udział w akcji crowdfundingowej;www.polakpotrafi.pl (w zakładce film/video) Prosimy Was o wsparcie zarówno moralne jak również to bardziej skonkretyzowane. Promujcie nas i udostępniajcie tę wiadomość . Jakość naszego filmu zależy od środków, którymi będziemy dysponować.Dla naszych darczyńców przewidziane są nagrody. Imię i nazwisko wspierających znajdzie się na naszej stronie, a zależnie od kwoty również w napisach początkowych lub końcowych naszego filmu. ROZPOCZYNAMY NOWĄ PRZYGODĘ. ZNAJDŹCIE NAS NA www.PolakPotrafi.pl 

Fot. Monika Czechowicz

sobota, 1 sierpnia 2015

KINO ROMA PRZY ULICY RZGOWSKIEJ


Kino Roma było w Łodzi jednym z najpopularniejszych przybytków X Muzy.


W okolicy było kilka kin, które były podzielone na premierowe, oraz I-IV kategorii. Kino „Roma” miało I kategorię. Niedaleko, na rogu Odyńca było kino IV kategorii  „Mewa”, które zimą ogrzewane było węglem rozpalanym w dużych kaflowych piecach. W drugą stronę od „Romy”, jakieś 300-400 metrów - znajdowało się kino II-III kategorii „Rekord”.

"Głos Robotniczy", rok 1945.

"Kurier Popularny", rok 1947.

Kino Roma, znajdujące się niegdyś przy ulicy Rzgowskiej 84 (dziś skrzyżowanie z Paderewskiego, kiedyś – Gagarina) podzieliło los kina „Świt”. A przecież miejsce to ma długą tradycję artystyczną.

"Dziennik Łódzki", rok 1970.

Przed kinem była tu parafialna sala widowiskowa, w której odbywały się m.in. przedstawienia Teatru Popularnego. W okresie PRL-u odebrane Parafii, podobnie jak kino Pokój znalazło się w obiegu kin państwowych. W godzinach przedpołudniowych w dni powszednie można było chodzić do kina i oglądać seanse „non stop”. Za jeden bilet można było siedzieć w kinie tyle ile się miało ochotę.


Później budynek wrócił do Kościoła, gdzie przez moment obiekt sprawował funkcję kinową, później przerobioną na sklep spożywczy czy sklep z tapetami. Obecnie mieści się tu między innymi oddział popularnego banku.


Fot. Monika Czechowicz