czwartek, 8 grudnia 2016

Secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76 i Biblioteka Secesja.Archihub.


2016

2024

To wyjątkowej urody kamienica. Stoi szczytem do ulicy Zachodniej i niestety przesłaniają ją drzewa. Zbliżając się przed front budynku dostrzeżemy od razu asymetrycznie ustawiony ryzalit a w nim trójdzielne okna o podkowiastym łuku. Bardzo zróżnicowana faktura tynku: od gładkiego jasnego po boniowany ciemny. Najbardziej ciekawa jest bogata dekoracja secesyjna z motywów roślinnych. Uwagę zwraca także znajdujący się po lewej stronie wykusz.

2016

2024

Właściwie jest to oficyna kamienicy, prawdopodobnie na tyle niskiej, że budynek  widoczny był z ulicy. Dlatego otrzymał dekorację o wiele bardziej staranną i bogatą niż zwykle to się dzieje w przypadku oficyn.

2016

Ma charakterystyczne dla projektów Franciszka Chełmińskiego wstęgowate zdobienia oraz opaski wokół okien wyodrębnione gładkim tynkiem. Zbudowana została w latach 1903-1905.

2016

2024
Post Scriptum:
W 2024 roku, po kompleksowym remoncie kamienicy, znalazła tu swoją siedzibę Biblioteka Secesja.Archihub.


Otwarto ją bardzo uroczyście w marcu 2024 roku.


Baedeker łódzki bardzo dziękuje Pani Marii Nowakowskiej/ Maria od detalu - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej/ za zaproszenie na otwarcie i ... zaprasza łodzian nie tylko do obejrzenia pięknych, odrestaurowanych wnętrz tego niezwykłego miejsca, ale również do częstych czytelniczych odwiedzin! Biblioteka posiada wspaniały księgozbiór, po prostu raj dla "czytaczy"!


Fot. Monika Czechowicz 2016 i 2024/ fot. z drona Sławek Macieszczyk (2024)


źródła:
Stanisław Łukawski. Łódzka secesja.
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.

2016

2024

BAEDEKER POLECA:
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.


Niezwykle staranne i wyczerpujące temat opracowanie. Autorka przedstawiając fascynujące rozważania o podstawowym temacie swojego dzieła, umieszcza go w pieczołowicie zrekonstruowanym kontekście historycznym i społecznym. Plastyczność opisu i duże literackie zdolności sprawiają, że czytelnik z łatwością i przyjemnością daje się przenieść w przełom wieku XIX i XX. Ponad 400 fotografii obiektów z prywatnych mieszkań, wielu secesyjnych wnętrz łódzkich kamienic, zbiorów kolekcjonerskich i muzeów.





Przeczytaj jeszcze: