poniedziałek, 31 stycznia 2022

HOTEL CENTRUM/ wspomnienie

 

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Hotel został otwarty w 1976 roku w samym sercu miasta, przy ul. Kilińskiego 59/63, naprzeciw dworca kolejowego Łódź Fabryczna. 
Lata 70. XX wieku (źródło: http://fotopolska.eu)
"Dziennik Popularny", rok 1976.
"Dziennik Popularny", rok 1976.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Czerwony neon z nazwą hotelu był doskonale widoczny z wielu kilometrów, gdyż wieżowiec wznosił się na wysokość 49 metrów.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Dawniej w budynku istniało patio. Przechodziło się przez nie po wejściu do recepcji. Mieściła się tam piękna fontanna obudowana dużą ilością palm i zieleni. Jak niesie fama niejeden gość próbował w ozdobnym akwenie kąpieli. Podobno „wykąpał” się w niej Jan Himilsbach…
(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Dziennik Łódzki", rok 1982.

1982
(źródło: http://fotopolska.eu)

(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Odgłosy", rok 1983.

Hotel ten dawniej spełniał funkcje reprezentacyjne. Lokował w swoich pokojach i apartamentach takie postacie, jak np. premier Leszek Miller, czy ambasadorzy Izraela: Szewach Weiss i David Peleg. Chętnie nocowali tu ludzie sztuki, m.in. francuski kompozytor i piosenkarz Charles Aznavour, łotewski skrzypek Gidon Kremer (goście festiwalu Dialogu Czterech Kultur), a także Ewa Demarczyk, Ewa Bem, Czesław Niemen, członkowie Skaldów, Budki Suflera, zespołu Vox. Spali tutaj również sportowcy. W 2008 roku Centrum i Światowit gościły 200 zapaśników z 16 państw, którzy na dwóch wielkich turniejach ćwiczyli formę przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.
1983
(źródło: http://fotopolska.eu)

"Dziennik Łódzki", rok 1987.

Od 2001 roku, czyli od chwili, gdy do Łodzi został przeniesiony z Torunia Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, właśnie hotel Centrum stanowił jego zaplecze organizacyjne i noclegowe. Największe gwiazdy zatrzymywały się zwykle na ósmym piętrze, gdzie ulokowano kilka czterogwiazdkowych apartamentów. Jeden z nich został przebudowany na specjalne życzenie amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, który nocował w Centrum nie tylko podczas festiwalu, ale w czasie wszystkich wizyt w Łodzi. Za zgodą artysty, pokój nosił jego imię, a ponieważ był także wynajmowany innym gościom, zawsze ciężko było w nim o wolne miejsce. W Centrum, a także w należącej do hotelu restauracji i kasynie, gdzie toczyło się nocne życie festiwalowe, można było spotkać wiele innych gwiazd amerykańskiego i europejskiego kina (aktorów, reżyserów, operatorów), takich jak Willem Defoe, Christopher Doyle, Ralph Fiennes, Ed Harris, James Ivory, Irene Jacob, Janusz Kamiński, Val Kilmer, Laszlo Kovacs, Volker Schlondorff czy Vittorio Storaro. 

czwartek, 27 stycznia 2022

Dawna fabryka taśm Emila Wicke.


Fabryka taśm gumowych Emila Wicke, założona w 1887 roku przy ówczesnej ulicy Milscha 28/32 (nr hip. 821), należała od początku do największych fabryk tej branży w kraju. 

"Tydzień", rok 1884.

Swój skład (możliwe, że także produkcję) fabryka miała także w Warszawie, jeszcze przed powstaniem budynków fabrycznych przy ulicy Milscha (Milsza) w Łodzi.

"Führer durch Lodz", 1893.

"Führer durch Lodz", 1893.

Fabryka zatrudniała 150 robotników, a wartość produkcji w 1893 roku wynosiła 400 tysięcy rubli. 


"Führer durch Lodz", 1898.

"Führer durch Lodz", 1898.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.


Po rekwizycjach maszyn i wyrobów w latach I wojny światowej firma podjęła starania o przywrócenie dawnego poziomu produkcji.

"Lodzer Informations und Hause Kalender", 1914.


Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926.

W 1928 roku powołano spółkę akcyjną Tkacko-Gumowa Manufaktura "Emil Wicke", z kapitałem 500 tysięcy złotych, podzielonym na tysiąc akcji. 

Tygodnik "Prawda", rok 1928.

"Głos Kupiectwa", rok 1929.

"Ilustrowana Republika", rok 1929.

Nie przyniosło to spodziewanego efektu i w 1930 roku spółka ogłosiła upadłość. 

"Ilustrowana Republika", rok 1930.

"Głos Poranny", rok 1930.

"Hasło Łódzkie", rok 1930.

"Ilustrowana Republika", rok 1931.

Postępowanie umorzono w 1933 roku, po zakupie nieruchomości na licytacji przez Kasę Emerytalno-Pożyczkową Pracowników Kolei Elektrycznej Łódzkiej (tramwaje miejskie).
Nowy własciciel wydzierżawił budynki fabryce przędzy glansowanej, tasiem i sznurowadeł, należącej do sukcesorów Arona Kreutzberga. Fabryka produkowała tkaniny podszewkowe, batysty gorsetowe, sznurowadła i tasiemki i zatrudniała 200 robotników.
W 1936 roku fabryka osiągnęła wartość sprzedaży około 700 tysięcy złotych.


W latach okupacji utworzono tu obóz przesiedleńczy dla dzieci przeznaczonych do germanizacji.
Czytaj w baedekerze:

"Głos Kutnowski", rok 1947.

Po 1945 roku fabryka została upaństwowiona. Mieściły się tu zakłady konfekcyjne, a od 1956 roku Zakład Produkcji Kołder. 

Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m. Łodzi, rok 1964.


Obecnie zabudowania wykorzystywane są przez firmy usługowe.


W budynku biurowym mieści się Centrum Usług Wspólnych Oświaty.
źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.

Przeczytaj jeszcze:

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. współczesne Monika Czechowicz