Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak. Łódź. Miasto po przejściach.
(...) Przed II wojną światową wśród siedmiuset tysięcy mieszkańców Łodzi było dwieście tysięcy Żydów i prawie sto tysięcy Niemców. W roku 1945 zostało trzysta tysięcy łodzian, prawie samych Polaków. Co się stało z bohaterami Ziemi obiecanej? "Piękna i bogata pani Zukerowa umarła z głodu zimą czterdziestego trzeciego" - pisał Jacek Żakowski w "Powściągliwości pracy" (maj 1987). I dalej: "Mela Grunspan doczekała komory gazowej. Syn Moryca Welta, który wraz z rodziną przetrwał okupację w domu znajomego Niemca, umarł w Izraelu. Jego wnuczka wyjechała do Ameryki w sześćdziesiątym ósmym. Baum zrobił klapę i strzelił sobie w łeb w 1916. Jego wnuk w trzydziestym dziewiątym wywiesił swastykę, ale później zachował się przyzwoicie. Przede wszystkim czuł się lodzermenschem. [...] Najmłodszy Baum (oficer SS z wyboru) nigdy nie wrócił do Łodzi. Ktoś widział go w Sao Paulo. Podobno razem z Borowieckimi, Bucholzami, Mullerami, Grosglikami, Grosmanami stanowi tam trzon polskiej kolonii. Tylko wnuk Trawińskiego mieszka dziś w Łodzi. Po wojnie wybrali go dyrektorem w jego upaństwowionej fabryce - mieli szacunek dla kompetencji i pracowitości. Trwało to parę tygodni. Potem musiał wyjechać na drugi koniec Polski. Wrócił, żeby dokonać życia". (...)
Fragment książki Wojciecha Góreckiego i Bartosza Józefiaka "Łódź. Miasto po przejściach".
W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach "polskiego Manchesteru". Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, która ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów.
O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki przywołuje wspomnienia z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak. Teksty tworzą książkę eksperyment - rozciągniętą na trzy dekady reporterską panoramę miasta.
Pochodzić z Łodzi to otrzymać posag, który starcza na resztę życia.
HANNA KRALL
WOJCIECH GÓRECKI (ur. 1970 w Łodzi) - znawca Kaukazu i Azji Centralnej, którym poświęcił wiele artykułów i kilka książek: Planeta Kazukaz, Toast za przodków, Abchazja oraz Buran. Kirgiz wraca na koń. Tłumaczony na chiński, czeski, gruziński, słowacki, ukraiński i włoski. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Miastem po przejściach wraca po ponad ćwierćwieczu w rodzinne strony.
BARTOSZ JÓZEFIAK (ur. 1987 w Pabianicach) - absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z "Dużym Formatem", "Tygodnikiem Powszechnym", portalem weekend.gazeta.pl. Dwukrotnie nominowany do Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepsze w internecie". Mieszka w Łodzi.
Wydawnictwo Czarne
CZARNE.COM.PL
Tytuł jest dostępny w sprzedaży również w formie e-booka w formatach EPUB oraz MOBI.