poniedziałek, 30 września 2024

REGION/ Mrożyczka – zalew w Głownie.



Mrożyczka – zalew w Głownie utworzony w 1975 roku na rozlewiskach rzeki Mrogi, ma powierzchnię około 38 hektarów.


Zalew składa się z dwóch akwenów oddzielonych groblą, na której biegnie droga krajowa nr 14. Na środku grobli znajduje się most nad Mrogą łączącą oba akweny.

"Wieści z Głowna i Strykowa", rok 2003.


Jaz znajduje się pod pieszo-rowerowym mostem, łączącym ulicę Młynarską.


Mroga zasila zbiornik w różnorodne gatunki ryb. Występują tu między innymi karasie, liny i płocie.


Nad zalewem góruje biała bryła kościoła św. Jakuba Apostoła.


Średniowieczny ośrodek duszpasterski już w I połowie XV wieku istniał w Głownie i są liczne przesłanki, iż była tutaj parafia, być może później znikła. Dokument erygowania parafii św. Jakuba w Głownie pochodzi z 1649 roku.


Każdy kto dzisiaj przejeżdża z Łodzi do Łowicza przez Głowno, jedzie przez środek jeziora, właściwie zalewu Mrożyczka i widzi po lewej stronie bastion Kościoła św. Jakuba Apostoła. Kościół ten wybudowany został w latach 1923-1930 jako parafialna świątynia przez ks. Franciszka Gwoździckiego heroicznym wysiłkiem proboszcza i parafian.


Zalew posiada przystań wodną z wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz plażę z małą gastronomią. W okresie letnim Mrożyczka jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców Łodzi.

"Wieści z Głowna i Strykowa", rok 2013.

Wycinki prasowe pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

"Wieści z Głowna i Strykowa", rok 2021.

Fot. Monika Czechowicz

LIGHT MOVE FESTIVAL' 2024. XIV EDYCJA.

 

Light Move Festival rozświetlił XIX-wieczną architekturę centrum Łodzi.


Główną osią festiwalu była ulica Piotrkowska. Projekty festiwalowe można było oglądać wzdłuż Piotrkowskiej od Placu Wolności do ul. Nawrot, ulicy Nowomiejskiej, Pasażu Schillera, ulicy Pomorskiej, ul. Ogrodowej, Starym Rynku oraz w Parku Staromiejskim.


27 i 28 września - tematem przewodnim tegorocznej edycji była Cywilizacja.

wtorek, 24 września 2024

GŁOWNO/ mural "Drzewo życia".

Wielkoformatowy mural "Drzewo życia" w centrum Głowna. Powstał w 2019 roku.

Kolorowe dzieło sztuki ulicznej powstało dzięki zaangażowaniu wolontariuszy związanych z Fundacją Ecorower oraz utalentowanej łódzkiej artystki - Pauliny Nawrot, która jest autorką projektu. 
"Drzewo życia" pojawiło się na ścianie jednego z budynków przy ul. Wąskiej, czyli między Placem Wolności a parkiem Armii Krajowej w Głownie.


Według koncepcji artystycznej nawiązuje do charakteru miasta poprzez połączenie jego trzech typowych cech: głowy z miejskiego herbu, dębu wolności oraz zalewu.


Inicjatywa stworzenia muralu miała charakter oddolny, zaś powstanie dzieła w całości finansowane było ze środków przekazanych przez dobrowolnych darczyńców, czyli mieszkańców Głowna oraz lokalne firmy. Fundacja Ecorower pozyskała środki na mural w ramach zbiórki publicznej prowadzonej za pomocą platformy crowdfundingowej Polakpotrafi.pl.


Twórczynią dzieła zatytułowanego „Drzewo życia”, jest Paulina Nawrot, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 
O innych realizacjach artystki w baedekerze:

Fot. Monika Czechowicz

środa, 18 września 2024

Kopalnia- żwirowisko na Stokach.


Stoki to dawna wieś szlachecka, jedna z najstarszych wsi w obrębie dzisiejszej Łodzi. Powstała mniej więcej ok. 1350 roku. Dokumenty z 1390 roku informują, że rycerz Paszko ze Stoków otrzymał tu majątek. Od połowy XV wieku wieś była własnością Jarosława, który przyjął nazwisko Stokowski. Stokowscy, pieczętując się herbem Jelita, byli także właścicielami Mileszek, Bud Stokowskich, Sikawy, Chojen i wielu innych mniejszych kolonii. Centrum osady to Góra Stokowska sięgająca 276 m n.p.m. (okolice szkoły przy ulicy Giewont). Na jej zboczach było kilka źródeł, nazywanych w języku dawnych Słowian - stokami. Później nazwą tą określano płynący wartko potok.


Stoki to ciekawa dzielnica. Na tle prawie płaskiej Łodzi, są terenem niemal górzystym. Zapewne dlatego tutejsze ulice otrzymały nazwy kojarzące się górami – Pieniny, Giewont, Rysy, Zbocze czy Górska. W obrębie ulic Obłocznej i Hyrnej od ponad 100 lat wydobywa się żwiry i pisaki. Widoki są niepowtarzalne, mało znane nawet rodowitym łodzianom. 


W części Stoków, która w XIX wieku porośnięta była lasem, wydobywa się obecnie żwir. To dziś teren kopalni-żwirowiska Stoki.


Zakład na łódzkich Stokach to działająca kopalnia, na terenie której znajdują się wielkie hałdy piasku, powstające na skutek eksploatowania złóż tego surowca metodą odkrywkową. 


Okolica jest bardzo malownicza. Z góry widać wielkie połacie piachu i żwiru, skąd wywożą je samochody.

Kopalnia znajduje się siedem kilometrów od centrum Łodzi.

Tradycje wydobywcze na terenie Stoków sięgają 150 lat wstecz. W 1859 roku Artur Stokowski zauważył brunatne grudy ziemi. Sprowadzono specjalistów i stwierdzono niewielkie pokłady węgla brunatnego. Ale prac poniechano.
Pod koniec XIX wieku gdy Łódź się błyskawicznie rozwijała i potrzebowała dużych ilości opału, ówczesny właściciel wsi - Szymon Wojciechowski - zainteresował tym miejscem Juliusza Kunitzera, który przez krótki czas wydobywał tu węgiel i torf. Złoża okazały się jednak niewielkie. Po wycięciu lasów zaczęto wydobywać piach i żwir potrzebne w budownictwie. W miejscu dawnych wyrobisk jest dziś park. Natomiast pomiędzy ulicą Obłoczną i Hyrną znajduje się kopalnia "Stoki".

Widok na kopalnię w latach 30. XX wieku.
(Fot. Włodzimierz Pfeiffer)

Dawniej piasek i żwir wywoziły kopalniane wagoniki.
(Fot. Włodzimierz Pfeiffer)

Nawigacja wskazuje na "punkt widokowy kopalni Stoki", ale.... takiego punktu nie ma. Kierując się nawigacją wejdziecie na teren kopalni, a to jest zabronione i... niebezpieczne.


Niestety, wielometrowe wzniesienia, które przytłaczają swoją wielkością, kuszą fanów ekstremalnych doznań. Quadowcy i crossowcy (często z narażeniem życia i zdrowia) łamiąc przepisy, korzystają z terenów Kopalni Stoki w Łodzi. Wysokie góry pisaku częściowo pokryte są krzewami, co powoduje, że ten teren jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób, pokonujących go jakimikolwiek pojazdami. Niestety hałdy na terenie kopalni wciąż pełne są śladów po takich ekstremalnych przejażdżkach...
Od pracowników kopani wiem, że zakaz wstępu na teren wyrobiska jest notorycznie łamany przez amatorów jazdy na quadach i motorach crossowych. Lekceważą niebezpieczeństwo, jeżdżąc po wysokich hałdach piachu.

Kopalnia Surowców Mineralnych "Kosmin" Sp. z o.o. Kopalnia Stoki
Ogromne hałdy są bardzo niebezpieczne.
Kopalnia Stoki.

Na zakończenie taka ciekawostka:
Modliszka napotkana na stokach żwirowni. Podobno modliszki upodobały sobie to miejsce. Skąd się tutaj wzięły?


Przeczytaj w baedekerze:
Łódź - pierwsi znani łodzianie, rody Drewnowiczów i Stokowskich (baedekerlodz.blogspot.com)

źródła:
Marzena Bomanowska, Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik Łódzki, cz.2.
Kopalnia Stoki w Łodzi - terenem niebezpiecznych "wyczynów" quadowców - RMF 24
Kopalnie Surowców Mineralnych "Kosmin" Sp. z o.o. Kopalnia Stoki, Łódź ✦ Kamień i kruszywa ✦ 

Fot. archiwalne pochodzą z pracy:
Marzena Bomanowska, Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik Łódzki, cz.2.

Fot. współczesne Monika Czechowicz i Sławek Maciaszczyk

wtorek, 17 września 2024

REGION/ Dwór „Zabrzeźnia” hrabiny Aleksandry Komorowskiej w Głownie.


Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" - znajduje się w Głownie i należał do dóbr „Zabrzeźnia”. Składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku.
Pod koniec XIX wieku jego właścicielem był Wincenty Matuszewski herbu Topór, który w 1840 roku wybudował modrzewiowy dworek.
Na początku XX wieku dobra "Zabrzeźnia" były własnością Stanisława Michalskiego herbu Łodzia. W 1926 roku majątek, jako spadek po nim, przeszedł na własność Aleksandry hrabiny Komorowskiej.

Dwór "Zabrzeźnia", lata 30. XX wieku.


Hrabina Komorowska podarowała część gruntów należących do dworu pod budowę Szkoły Podstawowej nr 1, pod cmentarz i pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej.


W latach 1930-1939 w dworku przebywał hrabia Michel d’Ornano, polityk francuski, potomek Marii Walewskiej. 

Michel d'Ornano (1924-1991)
- polityk, działacz kulturalny i przemysłowiec.


Hrabina Aleksandra Komorowska była ciotką marszałka Tadeusza Bór-Komorowskiego, była filantropką, angażowała się w działalność charytatywną.

Tadeusz Marian Komorowski (1895-1966)
- generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych (1945-1947), Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944), członek Rady Trzech (od 1956), kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari.


Prawdopodobnie hrabina Aleksandra Komorowska przebudowała modrzewiowy dwór w obiekt murowany, na planie prostokąta, z ryzalitem wejściowym czterokolumnowym, z trójkątnym frontonem w fasadzie. Budynek posiada czterospadowy dach kryty gontem.


Po zakończeniu II wojny światowej Aleksandra Komorowska została zmuszona do opuszczenia dworu. Zorganizowano w nim przedszkole i bibliotekę.


Obecnie, po przebudowie i odnowieniu dworku, mieści się w nim siedziba Rady Miejskiej w Głownie oraz Urząd Stanu Cywilnego. Łącząc funkcję pałacu ślubów i sali obrad miejskich radnych, dworek jest miejscem szczególnym, reprezentacyjnym. Odbywają się w nim ważne dla miasta uroczystości, spotkania i wydarzenia.
Na co dzień głownianie odwiedzają w nim również mieszczący się tu Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.


Dwór nie jest wpisany do Rejestru Zabytków, ani nie znajduje się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

Źródła:
Dworek hrabiny Komorowskiej | GŁOWNO - oficjalna strona miasta (glowno.pl)
Głowno - Polskie Zabytki - Katalog zamków, pałaców i dworów w Polsce
Zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia" – Wikipedia, wolna encyklopedia
GŁOWNO - Strona Miasta Głowna (glowno.pl)

Fot. archiwalne pochodzą ze stron:

Fot. współczesne Monika Czechowicz.