wtorek, 7 sierpnia 2018

Okuda na „Olimpie”, czyli… mural 3D na akademiku Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Lumumby.Na elewacji X Domu Studenta Uniwersytetu Łódzkiego, potocznie nazywanego "Olimpem", pojawił się mural. Wykonał go światowej sławy hiszpański artysta o pseudonimie Okuda.
Stworzenie dzieła zainicjowało Stowarzyszenie Erasmus Student Network Polska z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce. Mural ma uczcić dwie dekady pomyślnego funkcjonowania wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Uniwersytet Łódzki i idee, które tym działaniom przyświecają, w tym akceptację, przyjaźń i jedność w różnorodności.


Okuda San Miguel - jego uliczną sztukę można spotkać m.in. w Las Vegas, Bukareszcie, Denver, Los Angeles, Londynie i Madrycie.

Óscar San Miguel Erice urodził się w 1980 roku w Santander (Kantabria). Jest hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i projektantem. Znany z prac studyjnych i realizowanych w przestrzeni miejskiej, jego wielkoskalowe prace charakteryzują się fragmentarycznymi postaciami o geometrycznych kształtach i silnej polichromii.


Od momentu powstawania pierwszych graffiti w 1997 roku na torach kolejowych i ścianach opuszczonych fabryk w swoim rodzinnym mieście, jego prace były wyraźnie rozpoznawalne. Artysta od 2000 roku mieszka w Madrycie, studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Complutense, który ukończył w 2007 roku. Poza tworzeniem wielkoformatowych prac naściennych, Okuda pracuje także jako grafik i rzeźbiarz, i te prace mają wymiar bardziej osobisty. Od 2006 roku rozpoczął swoje realizacje 3D, początkowo głównie rzeźby.


Okuda to artysta światowego formatu, autor wielu dzieł sztuki miejskiej, ale nie stroni od innych form artystycznej wypowiedzi: rzeźby, obrazów, gobelinów, fotografii a także projektowania w zakresie sztuki użytkowej.
W 2016 roku znalazł się na liście najbardziej renomowanych międzynarodowych artystów według przewodnika miejskiego sztuki Graffiti Art Magazine, jak również najbardziej znanych artystów świata magazynu on-line Widewalls.
Jego prace można zobaczyć na ulicach i w galeriach na całym świecie. Poniżej wybrane realizacje, zdjęcia pochodzą ze strony artysty http://okudart.es/showcase/

Nowa Gioconda, Paryż. 

Sekrety Goa, Munich. 

Ptaki wolności, Bukareszt.

Prace Okudy charakteryzują się głównie strukturami geometrycznymi i wielobarwnymi nadrukami. Często pojawiają się motywy bezgłowych postaci, symboli, zwierząt i gigantycznych głów.... Krytycy sztuki określają jego styl popowym surrealizmem.


Strona artysty: http://okudart.es/showcase/
Strona artysty na FB: Decyzja Okudy o stworzeniu w Łodzi muralu o takim charakterze nie jest przypadkowa – w swoich pracach z reguły wykorzystuje symbole nawiązujące do idei współistnienia różnych kultur i do natury człowieka. Tworzy używając form geometrycznych i wplatając w nie symbole ze świata zwierząt i ludzi. Jego wielkoformatowe malowidła oglądać można w największych miastach świata – Nowym Jorku, Berlinie czy Londynie, teraz również na uniwersyteckim „Olimpie”.
Uniwersytet Łódzki cieszy się, że to właśnie w jego przestrzeni ESN Polska upatrzył sobie miejsce na ten projekt. UŁ został wybrany ze względu na ogromny sukces w internacjonalizacji oraz łączące obie instytucje wartości. Skupiają się one w projekcie Uniwersytet Różnorodny – promującym jedność w różnorodności wśród społeczności akademickiej oraz wszystkich mieszkańców Łodzi. Inicjatywa ESN Polska i obchody 20-lecia programu Erasmus idealnie wpisują się w tegoroczny Festiwal Urban Forms, partnera akcji.
Ten mural jest symbolem różnorodności, optymizmu i międzynarodowej współpracy. Jego kolory nawiązują do wielobarwnej, niezwykle zróżnicowanej Europy. To piękne miejsce na mapie Łodzi i dziękuję autorom, że wybrali akademik Uniwersytetu Łódzkiego – mówił prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich.
Mural na „Olimpie” powstał z inicjatywy m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, Stowarzyszenia Erasmus Student Network Polska (zrzeszającego studentów korzystających z programu wymiany międzynarodowej) oraz Fundacji Urban Forms.

Projekt muralu wsparło finansowo kilka podmiotów: Uniwersytet Łódzki, ESN Polska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prywatny akademik BaseCamp, Ceri oraz Fundacja Urban Forms.

Mural powstał w ramach Festiwalu Urban Forms 2018.

Źródła:
Uniwersytet Łódzki https://wydzfilhist.uni.lodz.pl
Gazeta Wyborcza lodz.wyborcza.pl
Fundacja Urban Forms http://www.urbanforms.org/


Fot. Monika Czechowicz