niedziela, 1 lipca 2012

Łódź, ulica Górnicza
Górnicza, krótka ulica na terenie łódzkich Bałut. Łączy ulicę Inflancką z Marysińską. W dużej części przylegająca do Parku im. Szarych Szeregów (dawniej Park Młodzieży im. Promienistych). Park powstał w latach 1961-1964 na terenach, które w czasie okupacji leżały w granicach getta żydowskiego. Na potrzeby parku wyburzono część starej zabudowy i wyrównano teren. W latach 50-tych teren był bardzo zaniedbany, tworzyło się tam wysypisko śmieci. Park został zaprojektowany przez K. Chrabelskiego. Na terenie parku znajduje się boisko należące do wielosekcyjnego Klubu Sportowego „Budowlani” (hokej na trawie, piłka siatkowa kobiet, rugby i zapasy).Fot. Monika Czechowicz

Łódzkie rzeczki


Czy ktoś kojarzy Łódź z rzeką? Chyba nie. A jednak pozostało ich jeszcze na terenie miasta aż 18 o łącznej długości 126 km. Są wśród nich: Sokołówka, Bzura, Ner, Łagiewniczanka, Aniołówka, Wrząca Woda, Zimna Woda, Karolewka, Bałutka, Łódka, Jasień. To właśnie duża ilość strumieni i rzeczek o krystalicznie czystej wodzie skłoniła Rajmunda Rembielińskiego do zapoczątkowania w Łodzi przemysłu włókienniczego. Strumienie dostarczały energii dla maszyn włókienniczych, a także miękkiej wody niezbędnej przy barwieniu tkanin. Rozwój miasta spowodował, że teren był coraz bardziej niwelowany, znikały pagórki i doliny, a wraz z nimi zanikały łódzkie rzeczki. Dziś już całkiem skryły się przed oczami mieszkańców.
Rzeka Łódka, która funkcjonowała jako otwarty kanał ściekowy.

Dawna Łódka płynie jeszcze pod torami tramwajowymi przy zabytkowej krańcówce (bo to chyba najstarsza krańcówka na świecie, a słowo "krańcówka" używane jest tylko w Łodzi) na ulicy Północnej.

Fot. Monika Czechowicz
Na podstawie "Gazety Wyborczej" dodatek "Gazeta Łódzka" Nr 247 z 22 października 2001r.

Łódź: zagraj z Urbaniakiem! Ruszają Urbanator Days


2 i 3 lipca po raz szósty odbędą się Urbanator Days - przedsięwzięcie światowej sławy jazzmana Michała Urbaniaka. To dwudniowe warsztaty, koncert i jam session w Klubie Wytwórnia w Łodzi.
Michał Urbaniak. Foto: materiały promocyjne Urbanator Days.

Projekt Urbanator Days jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Michał Urbaniak zaprasza młodych, utalentowanych muzycznie ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie z najlepszymi muzykami z całego świata. Spotkania poprowadzą muzycy z kręgu Urbanatora, słynnego, międzynarodowego przedsięwzięcia Michała Urbaniaka, w którego skład wchodzą gwiazdorskie indywidualności muzyczne, m.in. FemiTemowo, Otto Williams, Troy Miller, Al Mac Dowell, Helmut Kegerer, Wojtek Karolak czy Marcin Pospieszalski.
Organizatorzy imprezy przekonują , że Urbanator Days to unikalne w skali światowej wydarzenie edukacyjne, przekazujące możliwości i wiedzę, których nie daje żaden kurs, uczelnia lub szkoła. To propozycja dla amatorów, studentów, uczniów szkół muzycznych, a także wszystkich utalentowanych ludzi, niezależnie od wykształcenia i stopnia zaawansowania muzycznego, którzy chcą grać, śpiewać lub rapować. Uczestnicy mają możliwość kontaktowania się także poprzez platformę internetową.
Podczas pierwszego dnia warsztatów muzycy zaprezentują różne style muzyczne i techniki wykonawcze – od jazzu nowoorleańskiego, soulu, rapu, fusion, bluesa aż po hip-hop. Drugiego dnia – podczas UrbJam – uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę; będą przygotowywać się wraz z gwiazdami Urbanatora i wystąpią razem na wieczornym jam session.
Najzdolniejsi uczestnicy warsztatów w Łodzi otrzymają nagrody finansowe. Niewykluczone, że zostaną również zaproszeni do realizacji projektów z Michałem Urbaniakiem.

(Polskie Radio.pl /Joanna Sławińska)