środa, 15 maja 2013

ŁÓDŹ. TE-LIE-VISION W PRACOWNI 1113.

Sobotni koncert TE-LIE-VISION.
Miejsce: PRACOWNIA 1113.

 
Adam Czesny - wokal, kompozycje wokalne
Marcin Reguła - instrumenty perkusyjne
Robert Horvath -  gitara basowa

Marek "MaroMaro" Jabłoński - gitara

 fot. Monika Czechowicz

Łódź: Mała Literacka zaprasza na spotkanie…

Mała Literacka zaprasza na spotkanie z wybitnym pisarzem węgierskim György`em Spiró.
Prowadzenie : Zdzisław Jaskuła.
15 maja, godz. 19.00
Teatr Nowy, Mała Sala Zachodnia 93
Wstęp wolny

(Spotkanie w języku polskim)

Po przeszło 30 latach od wydania węgierskiego polski czytelnik otrzymuje powieść  György Spiró Iksowie, zatrzymaną przez PRL-oską cenzurę w atmosferze nagonki i oskarżeń pisarza o polakożerstwo. Odebrano mu wówczas polskie stypendium i uniemożliwiono przyjazd na prapremierę dramatu o Wojciechu Bogusławskim Szalbierz, napisanego na podstawie tej powieści, a  wystawianego w 1987roku przez warszawski teatr Ateneum.
 
 Wybitna realizacja telewizyjna spektaklu z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej.

Powieść opowiada o Bogusławskim i działalności jego ideowych i artystycznych przeciwników z tajnego Towarzystwa Iksów.  Rok 1815, dzień podpisania Świętego Przymierza. Warszawa. Do miasta po półrocznym pobycie we Lwowie powraca Wojciech Bogusławski. Mistrz, guru, Wielki Dyrektor. Ma pięćdziesiąt osiem lat, fałszywy paszport kupca i jest zadłużony po uszy. Rozpoczyna walkę o stanowisko kierownika Teatru Narodowego, intryguje, zbiera wokół siebie ludzi, chce stworzyć teatr, jakiego jeszcze nie było. Wreszcie udaje mu się wrócić na scenę. Jednak po spektaklu w prasie zaczynają ukazywać się zjadliwe recenzje podpisane tajemniczym X. Ktoś bardzo nie chce, by Mistrz występował... Barwnie przedstawione realia Warszawy z początku dziewiętnastego wieku, tempo akcji niczym w powieści łotrzykowskiej, plastyczny, współczesny język i wnikliwy opis teatru od kulis: przepychanki, utarczki i złośliwości w aktorskiej trupie - Spiró z rozmachem ożywia świat sprzed dwóch stuleci.

György Spiró  (ur. 1946) - węgierski prozaik, dramatopisarz, eseista, tłumacz, dyrektor teatrów, wykładowca uniwersytecki. Znawca polskiej kultury, ma w dorobku przekłady dramatów Wyspiańskiego i Gombrowicza. Jest autorem powieści Kerengő (Krużganek, 1974), Iksowie (1981), A jövevény (Przybysz, 1990), Mesjasze (2007, W.A.B. 2009), bestsellerowej epopei Fogság (Niewola, 2004), licznych dramatów, w tym Szalbierza (1983), Dogrywki (1998) i Stłuczki (2004), zbiorów esejów i opowiadań. Otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich i teatralnych, w tym Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS (2010, za Mesjaszy) oraz Międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką, przyznawaną przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

Zaprasza
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi