niedziela, 12 listopada 2017

Mural “Midnight lovers” i… kieszonkowy plac zabaw.


mural...
W sierpniu 2017 roku zakończyły się prace nad muralem “Midnight lovers” autorstwa Klone Yourself, którego inspiracją był powszechnie znany obraz Marca Chagall’a “Niebo zakochanych”. Mural powstał w ramach drugiej edycji OFF Galeria, która jest projektem Fundacji Urban Forms i Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. Ideą tej edycji było nawiązanie do tradycji Łodzi jako miasta czterech kultur – artyści mogli “bazować” na obrazach żydowskich malarzy z kolekcji Davida Malka, znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi. 

 Marc Chagall. Niebo zakochanych.


Takie zadanie z pewnością nie jest łatwe dla artystów, zwłaszcza jeśli wyzwaniem jest tak znany obraz, a reakcja odbiorców może być przeróżna. 
Klone Yourself zaprezentował dwie muralowe wersje, ale propozycja w której artysta wyraził swój charakterystyczny styl, koncentrując się na minimalnej czarno – białej formie dzieła z pozostawieniem sporej oddychającej ściennej przestrzeni, wzbudziła największy zachwyt. Postaci Belli Rosenfeld i Marca Chagall’a są tu odwrócone – ziemia jest dla nich niebem, a niebo – bezkresną ziemią. Dla fanów murali jest to arcydzieło wszech czasów. Z pewnością nie można przejść obok tego muralu obojętnie…


Kamienica przy ulicy Legionów 41 musiała czekać aż trzy lata na mural – czas oczekiwania nie miał związku z tym, że ściana mogła być odbierana przez artystów jako nieatrakcyjna. Chodziło tutaj o kondycję ściany, która kwalifikowała się do generalnego remontu – inaczej żaden mural by długo na niej nie wytrwał lub mógłby być narażony na “zdjęcie” podczas procesu docieplania ściany. Kamienica znajduje się w jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta – konstrukcyjnie stoi na zakręcie, co sprawia, że jest unikalną nieruchomością.


artysta...
Klone Yourself urodził się w Charkowie na Ukrainie. Jako młody chłopak przeniósł się wraz z rodziną do Izraela. Mieszka obecnie w Tel Awiwie. Jak większość zaczynał od tworzenia graffiti, tagując mierzył się z własnymi, często niełatwymi, doświadczeniami związanymi z nowym otoczeniem. Te artystyczne interwencje w przestrzeni miasta pozwalały ją oswajać i przekształcać w bardziej zrozumiałe i przyjazne miejsce. Styl Klone ewoluował w procesie stopniowego przenoszenia punktu ciężkości z tego, co uwewnętrznione i psychologiczne na to co zewnętrzne, społeczne i polityczne. 
Artysta w swoich dziełach czerpie zarówno z historii sztuki, jak i z lokalnych zasobów symbolicznych, ikonograficznych i językowych. Poprzez sztukę odnosi się do szeroko rozumianego dyskursu przynależności i eksploruje złożone związki pomiędzy tym, co uniwersalne a regionalne, naturalne a kulturowo zdeterminowane, osobiste a intersubiektywne. Nie wszystkie prace Klone tworzone są legalnie – można spotkać jego dzieła w wielu różnych miastach w Izraelu, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.
Co ciekawe, spadkobiercy ostatniego prawowitego właściciela kamienicy pochodzili z Tel Awiwu. Sprzedali nieruchomość i tak z czasem powstała Wspólnota Mieszkaniowa, której zależy na tym, by “kamienica na zakręcie” odzyskała swój dawny wygląd.


…i pocket park
Przy ulicy Legionów 39 powstał  kieszonkowy plac zabaw. Projekt został zrealizowany z budżetu obywatelskiego.
Kieszonkowy plac zabaw, jak sama nazwa wskazuje, to plac schowany w „kieszonce” między istniejącymi budynkami. Zamiast stawiać kolejną plombę między ściany budynków wprowadzono tu funkcje rekreacyjne.


Strona Fundacji Urban Forms:

Strona artysty:


źródła:
URBAN FORMS http://www.urbanforms.org/

Fot. Monika Czechowicz