wtorek, 16 grudnia 2014

KINO POKÓJ

W tym budynku znajdowało się łódzkie kino Pokój –  przy zbiegu ulic św. Kazimierza i Niciarnianej.

Gmach kina zbudowano w 1929 roku jako dom parafialny. Inicjatorem budowy był ksiądz Romuald Brzeziński (ówczesny proboszcz parafii św. Kazimierza). 

 Kościół św. Kazimierza. Fot. Foto Polska

Kościół św. Kazimierza  i dawny dom parafialny dzisiaj.

Wynajmowanie głównej sali na przyjęcia i na projekcje filmowe umożliwiało zbieranie funduszy zasilających budowę pobliskiego kościoła parafialnego. Do roku 1939 kino działało pod nazwą „Bratnia Strzecha”, a pokazywano w nim przede wszystkim filmy edukacyjne i dydaktyczne. Po II wojnie światowej wznowiło funkcjonowanie jako kino Pokój. Było tanim kinem robotniczym, wyświetlającym filmy poprzedzone Polską Kroniką Filmową. W budynku funkcjonowała również stołówka.

 Ulica św. Kazimierza. Fot. Foto Polska

 Ulica św. Kazimierza dzisiaj.

Modernistyczny budynek założony na planie prostokąta powstał blisko skrzyżowania ulic św. Kazimierza i Niciarnianej, z głównym wejściem od południowej strony (Kazimierza) i wyjściem ewakuacyjnym od wschodu (Niciarniana). 

Kino Pokój ok. 2011 roku. 
Fot. Sławomir Maciaszczyk, dziękuję autorowi za udostępnienie zdjęcia. 

Tak wygląda budynek "Bratniej Strzechy" dzisiaj.

Jest to budynek dwukondygnacyjny składający się z członu głównego (z dwuspadowym dachem) i części bocznych, niższych o pół kondygnacji.


Parafia sprzedała posesję w 2011 roku.  


Kino Pokój w trakcie remontu. Fot. Polska Niezwykła

Budynek kina po częściowej rozbiórce miał zostać wkomponowany, wbudowany w nowy blok mieszkalny. I tak się stało. Nowy budynek jakby otacza dawne kino, stał się jego częścią. 

Budynek został zmodernizowany na potrzeby usługowe, na piętrze znajdują się mieszkania. I… wygląda naprawdę dobrze. Może szkoda, że już nie zobaczymy tu żadnej projekcji filmowej, ale i tak cieszy jego nowe, jasne oblicze…

Fot.  Monika Czechowicz
Fot.  dawne: Foto Polska
                     Polska Niezwykła

źródła:
Joanna Olenderek. Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa. Obiekty użyteczności publicznej.
Joanna Podolska, Jakub Wiewiórski. Spacerownik. Łódź filmowa.
lodzfilmowa.pl