czwartek, 18 kwietnia 2019

„Wędruj” - mural dla łódzkich studentów.

Zaprojektowany przez Jurka Owsiaka mural pt. „Wędruj” ozdobił boczną ścianę III Domu Studenckiego na Lumumbowie. To podziękowanie dla łódzkich studentów, którzy od 10 lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.Powstanie malowidła to zasługa studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym „Investor” Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, którzy od 2010 roku podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy realizują projekt „Zbudujmy Razem Serce” - zbierają i układają w kształt serca groszowe monety ofiarowywane przez łodzian Fundacji WOŚP. Podczas ostatniej takiej akcji w Manufakturze studenci zebrali ponad 4 tony grosików (73 551 zł). Tą akcją zwyciężyli w konkursie „Bezcenne niespodzianki”, zorganizowanym przez MasterCard dla sztabów WOŚP i wolontariuszy. Aby ułatwić przekazywanie zebranych pieniędzy na konto Fundacji WOŚP, studenci założyli e-skarbonkę na portalu MasterCard. Formalności wymagały, żeby przy okazji wskazać formę podziękowania za pomoc i zaangażowanie w zbiórkę na rzecz WOŚP.
Na pomysł stworzenia muralu wpadła Michalina Kaczmarek, jedna z organizatorek akcji Zbudujmy Razem Serce.
- Zaproponowałam, żeby to był mural, bo przecież Łódź z nich właśnie słynie - powiedziała pomysłodawczyni.Za wykonanie nowego muralu na osiedlu akademickim Lumumbowo odpowiada grupa The Black Rats, a autorem projektu jest Jerzy Owsiak. Mural przedstawia parę rozwiązanych butów - gotowych, żeby włożyć w nie nogi i rozpocząć „wędrówkę”. Właśnie hasło „wędruj” stanowi temat muralu.
Uniwersytet podpisuje się pod hasłem »Wędruj« - my wędrujemy już od lat, po różnych krajach w ramach programów wymian naukowych. Otwieranie się na świat leży u podstaw naszej uczelni”.III Dom Studenta UŁ „Pretor”,
ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 1.

Źródła:
Gazeta Wyborcza lodz.wyborcza.pl
Eska.pl


Fot. Monika Czechowicz