niedziela, 26 maja 2013

ŁÓDZKA KROPLA MLEKA

Bardzo cenną inicjatywą była działalność kierowanego przez Stefanię Marzyńską Towarzystwa Opieki nad Matką i Dzieckiem "Kropla Mleka"
- organizacji powstałej na początku XX wieku, której celem było zapewnienie pomocy matkom w wychowywaniu niemowląt. 

"Rozwój", rok 1906.

Otwarcie przychodni "Kropla Mleka" w Łodzi. Widoczni uczestnicy uroczystości:  m.in.: wojewoda łódzki Ludwik Darowski (siedzi 3. z prawej), poseł Bolesław Fichna (siedzi 2. z lewej). Na ścianie wiszą plakaty o tematyce zdrowotnej. Rok 1925.
(fot. Ilustrowany Kurier Codzienny/Narodowe Archiwum Cyfrowe)

"Rozwój", rok 1914.

Tu udzielano porad lekarskich, informowano o zasadach racjonalnego odżywiania dzieci, o zaletach karmienia piersią, edukowano matki w zakresie opieki nad dzieckiem, wysyłano higienistki do domów podopiecznych, a nawet organizowano piekę dla dzieci przebywających wraz z matkami w więzieniach. 


"Gazeta Łódzka", rok 1916.

Towarzystwo zajmowało się także przygotowywaniem pokarmu dla niemowląt.
W tym celu przy ulicy Piotrkowskiej 103 stworzono kuchnię mleczną, w której nocą przygotowywano pokarm dla niemowląt (mleko krowie, mleko skupowane od kobiet karmiących, kilkanaście rodzajów mieszanek, kaszkę Nestlé, a dla starszych dzieci zupki). Wczesnym rankiem pokarm rozwożono do kilkunastu stacji opieki, z których matki je odbierały. Zapotrzebowanie na taką usługę ciągle wzrastało, w 1938 roku osiągnęło wielkość 1500 litrów/dobę. Ponieważ dotychczasowy lokal stał się za ciasny, zdecydowano o budowie specjalnego budynku - "Domu Kropli Mleka". Powstał on przy ulicy Sędziowskiej 18.

Uczestnicy wycieczki członków Sekcji Higieny Ligi Narodów zwiedzają przychodnię "Kropla Mleka" w Łodzi. Rok 1926.
(fot. Ilustrowany Kurier Codzienny/Narodowe Archiwum Cyfrowe)

"Rozwój", rok 1922.

"Rozwój", rok 1923.

Przy organizacji funkcjonowało też kilka nieznanych wcześniej w Polsce poradni dla kobiet ciężarnych, gdzie poza konsultacjami lekarskimi mogły brać udział w zajęciach będących pierwowzorem współczesnych szkół rodzenia. Po urodzeniu się dziecka wysyłany był do niego list treści:

Dzień dobry dziecino!
Jak się masz? U nas chłodno i głodno. Mamusia martwi się, bo nie ma mnie czym nakarmić, ani w co przyodziać... Przyjmij na pamiątkę załączony upominek, bransoletę z napisem "Kropla mleka" i powiedz o mnie swojej mamusi - powiedz, że w izbie pusto i smutno i poproś, żeby pieszcząc cię, myślała o mnie - takim samym maleństwie ja i Ty, maleństwie z "Kropli mleka".

Zainteresowani rodzice mogli otrzymać w "kropli Mleka" wyprawkę, na którą składały się: materacyk z trawy morskiej, trzy powleczki na materacyk, kołderka flanelowa, prześcieradło kąpielowe, kawałek ceratki, sześć pieluch flanelowych, sześć pieluch tetrowych, sześć śliniaków, pudełko talku, mydło, dwie sukieneczki i wanienka do kąpieli.

Gazeta "Rozwój", rok 1908.

Gazeta "Rozwój", rok 1911.

Stacje "Kropli Mleka" w Łodzi:
  • ul. Piotrkowska 103
  • al. 1.Maja 22
  • ul. Wólczańska 253
  • ul. Zgierska 130
  • ul. Sucha 2
  • ul. Kielma 17 (obecnie ul. Marynarska)
  • Polesie Konstantynowskie 
"Rozwój", rok 1910.

"Nowa Gazeta Łódzka", rok 1915.


"Głos Poranny", rok 1936.

źródło: 
Michał Koliński. Łódź międzywojenna. Opowieść o życiu miasta 1918-1939.

"Rozwój", rok 1900.

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, 
Narodowego Archiwum Państwowego
i inn.