środa, 7 grudnia 2016

„Drugie życie fabryki” - ożywiony mural przy ulicy Pomorskiej.Mural na ścianie przy ulicy Pomorskiej 79 namalował Andrzej PoProstu.


Na działce znajdującej się przy ulicy Pomorskiej 79 są dwie zrewitalizowane fabryki. W jednej mieszczą się biura. Druga została przekształcona w hipermarket. Na ścianie prywatnej kamienicy przylegającej do działki, naprzeciwko innego muralu zrealizowanego w ubiegłym roku przez Hiszpana Borondo, swoją pracę stworzył pochodzący z Torunia artysta o pseudonimie Andrzej PoProstu.

Andrzej PoProstu, Pomorska 79.

Po sąsiedzku: Borondo, Pomorska 67.

Mural "Drugie życie fabryki" to pierwsza praca toruńskiego artysty w Łodzi i zarazem ostatni wielkoformatowy obraz realizowany w ramach trwającej od 5 września 2016 roku, drugiej edycji Festiwalu "Energia Miasta".


- Swoim obrazem Andrzej odnosi się do przestrzeni, w której przyszło mu pracować. Tworząc mural, inspirował się dawnym designem i printami wzorzystych tkanin produkowanych niegdyś w łódzkich fabrykach - tłumaczy Teresa Latuszewska-Syrda, prezes fundacji Urban Forms.


Zamknięciu drugiej edycji Festiwalu "Energia Miasta" towarzyszył wideomapping 3D, podczas którego nowy mural "ożył". Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Łodzi.

Źródło: Bartosz Sikorek, YouTube.pl
Muzykę przygotował: Steve Nash,
Za animacje i video odpowiedzialny jest Bartosz Siorek,

Mural z projektu odmalował Wyczes. i APoprostu.


Animację, opierając się na wielkoformatowym obrazie Andrzeja, stworzył Bartosz Siorek. Jej przekaz został wzmocniony muzyką skomponowaną przez Steve'a Nasha. Do nietypowego widowiska można wrócić dzięki specjalnym kodom QR, którymi po premierze został otagowany mural. Po zeskanowaniu ich smartfonami można pobrać pliki wideo i dźwiękowe wraz ze stosownymi objaśnieniami do całej realizacji.Andrzej PoProstu to pochodzący z Torunia artysta, ilustrator, twórca komiksów. W swoich groteskowych, ekspresyjnych  pracach pokazuje z innej perspektywy otaczającą rzeczywistość, pozostawiając miejsce na interpretację przez odbiorców. Obecnie ma na koncie ok. 150 pomalowanych ścian. Steve Nash to muzyk, inicjator Steve Nash & Turntable Orchestra. Stworzył nowatorski projekt mający na celu połączenie dwóch muzycznych światów – muzyki klasycznej i turntablismu, z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów. Warstwę dźwiękową stanowi kompilacja muzyki elektronicznej, która jest realizowana na gramofonach w oparciu o zmiksowany materiał. Artysta tworzy brzmienia charakterystyczne dla muzyki poważnej, opracowywane jednak za pomocą narzędzi nowych stylów muzycznych. Steve jest odpowiedzialny za partię fortepianu, padów perkusyjnych, syntezatorów i kontrolerów midi.źródła:
GAZETA WYBORCZA Karol Sakosik
FESTIWAL ENERGIA MIASTA https://energiamiasta.com

Fot. artystów ze stron :