wtorek, 16 października 2012

HOTEL POLONIA PALAST

1913 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi jest hotel Polonia Palast położony przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Kilińskiego (dawniej Dzielnej i Widzewskiej). 


"Gazeta Łódzka", rok 1913.

Wraz z hotelem Grand uchodził za najbardziej okazały hotel i reprezentacyjny budynek w mieście. Został wzniesiony w latach 1910-1912 przez małżonków Leopolda i Adelę Dobrzyńskich oraz Maurycego i Franciszkę również Dobrzyńskich. Początkowo nosił nazwę Palast. Miał znakomite położenie w okolicy Dworca Fabrycznego. Budynek składał się z trzech skrzydeł, które zamykały wewnętrzny dziedziniec. Fasadę projektował architekt Albert Guenzel, natomiast wnętrza były autorstwa Rudolfa Kolocha. Ze względu na swoją szczególną lokalizację, budynek przyjął odpowiedni do niej kształt. Narożnik zaakcentowano trójbocznym ryzalitem, zwieńczonym belwederem i kopułą. Plany renowacji zakładają wykorzystanie tego świetnego punktu widokowego - być może w kopule zostanie umieszczona restauracja. "Gazeta Łódzka", rok 1918.


Informator adresowy m. Łodzi i województwa łódzkiego, rok 1920.


1914 
Trzy skrzydła hotelu zamykają jego wewnętrzny dziedziniec. Dawniej dolne partie sześciokondygnacyjnego gmachu były zabudowane, od lat 60-tych  znajdują się tam podcienia. Jak na tamte czasy hotel posiadał wysoki standard i był bogato wyposażony. Miał zainstalowane centralne ogrzewanie, światło elektryczne, a także telefony. W budynku znajdowała się pralnia mechaniczno-elektryczna, a między piętrami kursowała nowoczesna winda. 


"Rozwój", rok 1921.W elewacji zastosowano  elementy klasycyzujące - pary żłobionych półkolumn z alegorycznymi postaciami kobiecymi w antycznych szatach, płaskorzeźbione klasyczne motywy pod oknami poszczególnych pięter. Jasna, pięknie dekorowana fasada była ozdobą ulicy i dumą miasta, a określenie "pałac" wydawało się najbardziej adekwatne, zarówno wobec zewnętrznej bryły hoteli jak i jego wyposażenia.


"Rozwój", rok 1922.Kalendarz Informator, rok 1924.

Po I wojnie światowej bracia Leopold i Maurycy Dobrzyńscy zmienili nazwę hotelu na Polonia Palace. Na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia hotel przeszedł generalny remont, a w 1939 roku przyjął nazwę Polonia. Zniknął  napis z nazwą hotelu, który niegdyś widniał na jego szczycie.


"Rozwój", rok 1928.


"Ilustrowana Republika", rok 1928.1940-1945

Tuż po zakończeniu II wojny światowej hotel pełnił funkcję szpitala dla żołnierzy radzieckich. Działał przez rok, do 1946 roku, kiedy to hotel przejęły władze miasta i podporządkowały przedsiębiorstwu „Hotele Miejskie”. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych zorganizowano kolejny generalny remont, wtedy też zostały poszerzone ulice Narutowicza i Kilińskiego. Od 1974 roku Polonią zarządzało „Przedsiębiorstwo Turystyczne Łódź”, obecnie Spółka „Centrum-Hotele”.
Niedawno podjęto starania o przywrócenie hotelowi jego dawnej świetności. Koncepcję przebudowy wycenioną na ponad 1,3 mln zł zaakceptował miejski konserwator zabytków. Część kosztów remontu, obejmującego m.in. wymianę wszystkich okien, odnowienie zabytkowej fasady (tynki w jasnożółtym kolorze mają nawiązywać do historycznego wyglądu budynku) i odświeżenie wszystkich pokoi - pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


lata 50-te

      lata 60-te
Efektowny, nowy wyraz obiektu sprawia, iż Polonia Palast  znów staje się perełką architektoniczną Łodzi.
lata 70-te

Zapewne nadal będzie ulubionym hotelem znanych gwiazd filmu i sceny, takich jak np. Hanka Bielicka, która miała tu swój apartament i przebywając w Łodzi, najczęściej spała właśnie w Polonii.

Fot. współczesne Monika Czechowicz

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi
i inn 

CHŁOPAKI POD POMNIKIEM KOŚCIUSZKI

fot. Monika Czechowicz