wtorek, 23 września 2014

Mural przy ulicy Więckowskiego 9To  już  31 mural, który powstał w ramach projektu Galeria Urban Forms. Najnowszy, znajdujący się przy ulicy Więckowskiego 9, namalowany został przy współpracy z programem Miasto 100 Kamienic. Autorem muralu jest rosyjski malarz o pseudonimie MORIK.
 

Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny łódzkiej Fundacji Urban Forms  o twóczości Morika:
"Rzeczywistość na płótnach Morika jest zmultiplikowana, pocięta na warstwy sprawiające wrażenie komputerowych glitch'ów. Styl malarski młodego Rosjanina oparty jest na realistycznej formie, jednakże Morik rozdziera kolejne powierzchnie swoich obrazów, nadając im nowy, surrealistyczny charakter. W jego pracach można dopatrzeć się wpływu futuryzmu, który momentami przeradza się w dynamiczną abstrakcję, ale widać również wyraźne inspiracje malarstwem Francisa Bacona. Osobiście, w twórczości Morika bardzo podoba mi się podkreślenie samego malarstwa. Nie jest to idealnie wydrukowany, precyzyjnie przycięty plakat. Znajdziemy tutaj sływającą, mieszającą się ze sobą farbę, powstałe zacieki, całość dzięki temu jest żywa, widać, że jest to praca malarza, a nie maszyny".


Michał Bieżyński o muralu:
"Autor nie chciał mówić zbyt wiele na temat swojej pracy. Ograniczył się tylko do stwierdzenia, iż jest to scena, która przedstawia kobietę, która była kiedyś bardzo znana ze swojej urody, o czym ma świadczyć zdjęcie kobiety zawieszone na ścianie, po prawej stronie kompozycji. Obecnie czasy świetności ma już jednak za sobą. Przed momentem odebrała telefon, na który dosyć długo oczekiwała, wiele od niego zależało. Miała otrzymać informację - mogła być ona dla niej dobra lub zła. Okazało się niestety, że przekazana informacja nie jest najlepsza, Resztę Morik pozostawia do interpretacji odbiorcy".Styl malarski młodego Rosjanina, to realistyczna forma z surrealistycznym charakterem.


Mural przedstawia szczupłą kobietę, która przed chwilą odebrała telefon. Słuchawka leży bezwładnie, a zagubiona wśród deseni postać siedzi przygarbiona na drewnianym krześle…
O tym, że lata świetności ma już za sobą – jak zauważa autor – świadczyć ma powieszone na ścianie zdjęcie.


Kompozycja jest spójna, intrygująca i dobrze wpisuje się w otoczenie.
Obraz ten powstał we współpracy z programem Mia100 Kamienic.
Fundacja Urban Forms, odpowiedzialna za pozytywne, artystyczne zamieszanie w Łodzi, powstała w 2009 roku. Zajmuje się przede wszystkim „nasycaniem łódzkiej tkanki miejskiej kreatywną, wielowymiarową, nowoczesną sztuką”.
Dzięki pokaźnych rozmiarów obrazom w Łodzi powstaje stała ekspozycja sztuki ulicznej.


Do tej pory w Łodzi nie było prac Morika. Obraz przedstawia kobietę, ale nietuzinkową…
Inne prace Morika możesz zobaczyć

Dodatkowe informacje o artyście tutaj:


Fundacja Urban Forms, która jest odpowiedzialna za łódzkie murale, zaprasza do śledzenia czwartej edycji Festiwalu Galeria Urban Forms. Podczas tegorocznej odsłony imprezy powstanie między innymi, mierzący ponad tysiąc metrów kwadratowych mural, który znajdować się będzie na ścianach dwóch sąsiadujących ze sobą wieżowców. To pierwsze tego typu dzieło na świecie. Poza nim podczas wrześniowego festiwalu powstaną jeszcze trzy inne obrazy.
Podczas Festiwalu odbędzie się też konferencja naukowa "Aesthetic Energy of the City", poświęcona street artowi, ale przede wszystkim jego roli we współczesnej przestrzeni miejskiej.
Czwarty Festiwal Galeria Urban Forms potrwa do 17 października.


Fot. Monika Czechowicz