niedziela, 19 listopada 2017

JACEK BIELAS BIELEŃSKI - ŁÓDZKI MARYNARZ


18 listopada w sobotę w klubie DOM niepowtarzalne wydarzenie-
urodziny Jacka Bieleńskiego.


Jacka najlepiej opisują jego teksty i muzyka. Łódzki Tom Waits, prekursor polskiego rapu, współtwórca enigmatycznego ensemble z Marylą Rodowicz "Różowe Czuby", scenarzysta, performer, marynarz Łodzi, którego okręt wraz z liczną załogą takich muzyków jak m.in. Stanisław Soyka, Włodzimierz Kiniorski pruje przez fale świata…


Jego urodziny uświetnili znani muzycy i jego przyjaciele. 


Marynarze Łodzi

Jacek Bieleński
Wojciech Michalec
Robert Tuta
Piotr Gwadera


Bielas i Marynarze znani również jako Marynarze Łodzi, to prawdziwy rock'n'rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. Muzycy formacji są od lat obecni na polskim rynku, chociaż Marynarze to ich pierwsza wspólna kolaboracja. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest Jacek Bieleński i jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu i przewrotnego humoru. Bielas znany z Plastic Bag i Pafullon jest przede wszystkim tekściarzem. Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz. Międzypokoleniowy hit "Dentysta Sadysta" w wykonaniu Różowych Czubów ze słowami Bieleńskiego bije obecnie rekordy oglądalności w serwisie YouTube.


Marynarze to powrót do czasów, kiedy koncerty grano używając wyłącznie gitarowych i wokalowych wzmacniaczy, cały sprzęt był analogowy i nie było ani znanych producentów ani elektronicznych zabawek pozwalających każdemu nagrać płytę we własnym domu. Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock'n'roll. Marynarze sami nigdy nie wiedzą jak skończy się piosenka, którą zaczynają grać na koncercie, ile zwrotek zaśpiewa Jacek, ani co jest następne na set liście, której nigdy nie przygotowują. Frontman na bieżąco aranżuje utwory, a wytrawni muzycy zespoleni ze swoimi instrumentami czujnie wpasowują się w klimat danej chwili. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe, czego dowodem jest zawsze entuzjastyczne przyjęcie na koncertach zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.


Strona artysty:


źródła:

Fot. Monika Czechowicz