poniedziałek, 3 października 2016

MONOPOLIS - wystawa malarstwa Dariusza Fieta i... jazz.Artyści w różnym wieku. Na różnych etapach swojej drogi zawodowej. Reprezentujący inne dziedziny sztuki. Co więc ich łączy? Pasja, talent, zamiłowanie do tego, czym się zajmują i... Monopolis.


Jazz w Monopolis, a wraz z nim wystawa malarstwa Dariusza Fieta. 


Dzieła łódzkiego artysty można było obejrzeć wczoraj w niecodziennej scenerii zabytkowego budynku, przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu The Consonance Trio.


Dariusz Fiet studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom obronił w 1986 roku w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych profesora Leszka Rózgi oraz w Pracowni Malarstwa profesora Stanisława Fijałkowskiego.


Malarz, autor kilkuset obrazów, które pokazywał na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. 


Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie (Francja, Niemcy, Holandia, USA, Australia, Izrael), a także obecne są w zbiorach Muzeum Miasta Łodzi oraz Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. 


Dzieła autorstwa Dariusza Fieta można zobaczyć w pracowni przy ul. Św. Jerzego, także w ramach cyklicznych imprez „Otwartych Pracowni”.Jeszcze kilka słów o zespole, który tego wieczoru umilił własnymi kompozycjami wystawę malarstwa Dariusza Fieta, by potem wystąpić wraz z Nikolą Lipską.
The Consonance Trio powstało w 2014 roku. Założycielami byli trzej przyjaciele, zawodowi muzycy, którzy na co dzień pracują przy wielu różnych projektach. Muzyka, którą tworzą jest wspólnym mianownikiem ich rozmaitych zainteresowań: począwszy od muzyki klasycznej, poprzez jazz, muzykę etniczną, do szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. W 2015 roku zespół nagrał swoje pierwsze single: Tower oraz Childhood.
Skład zespołu:
Max Fedorov – pianista, kompozytor, aranżer. Ukończył Wydział Muzyki i Pedagogiki na Rówieńskim Uniwersytecie Humanistycznym. Był uczestnikiem Studium Dyrygentów w Koszalinie w klasie prof. V. Bieleckiej i u prof. J. Kurcza. .
Karol Sypytkowski – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie filia w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. L. Sokołowskiego oraz Instytutu Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu M. Barańskiego. 
Wojciech Bronakowski – perkusista, kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie filia w Białymstoku. 

Oraz panie: Nikola Lipska i Anna Serafińska - gość specjalny koncertu.


Anna Serafińska - absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z uczelnią związana zawodowo od 1997, w 2004 jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Od 2008 roku adiunkt na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, w latach 2012 - 2013 prodziekan tego wydziału. Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Montreux Jazz Festiwal (2004) oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne.


W swoim dorobku Anna Serafińska ma już 5 albumów: “NIEOBECNI” (1997 Polygram), “MELODIES” (1999 Sony), „CIEPŁO ZIMNO” (2004 Polskie Radio/Zair), „GADU GADU” (2006 EMI Music Poland) oraz „ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE”. Już niedługo zostanie wydany najnowszy projekt artystki „SERAFIŃSKA CHOPIN TRIO”.


Nikola Lipska. Absolwentka klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie. Od października zaczyna edukację na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności wokalistyka jazzowa.  Do egzaminów przygotowywała się pod skrzydłami instruktor śpiewu Pani dr.hab Anny Serafińskiej. Nikola jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in.I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu muzyki Filmowej Soundtrack i III miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Eurosong w Malborku. Wielokrotnie występowała z zespołem The Consonance Trio.


Monopolis to miejsce otwarte na kulturę i sztukę, sprzyja artystom.


Dla baedekera najpiękniejszym akcentem niedzielnego wieczoru była wystawa malarstwa Darka Fieta.
  

źródło:

Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz