wtorek, 2 lutego 2021

Mural Hygenic Dress League przy ulicy Miedzianej.


Mural przy ulicy Miedzianej 14 powstał podczas kilkudniowej wizyty w Łodzi artystów z Detroit.


Czy wiecie co oznacza napis Higienic Dress League na ścianie kamienicy? To nic innego jak nazwa „art duetu” założonego przez pochodzące z Detroit małżeństwo artystów Steve’a i Doroty Coy.
Twórcy, będąc w 2012 roku przez kilka dni w Łodzi, namalowali na ścianie szczytowej kamienicy wielkiego gołębia – ptaka bardzo często obecnego w działalności Higienic Dress League.
Artyści swoimi pracami często dotykają problemu zanieczyszczenia środowiska, konsumpcjonizmu oraz życia niezgodnego z naturą.


Łódzki mural – jeden z bardziej charakterystycznych w tej części miasta – może być początkiem do poznania twórczości tej dwójki amerykańskich artystów.
Tak powstawał łódzki mural:


Hygienic Dress League, znany również jako HDL, to amerykański duet założony przez Dorotę Coy i Seve’a Coy.

Hygienic Dress League to małżeństwo z Detroit w USA. Motyw ptaków w ich twórczości pojawia się dość często. Para poznała się na Hawajach, gdzie wzięli ślub. Przenieśli się do Detroit, w 2007 roku założyli grupę HDL, powstały pierwsze ich wspólne prace, które tworzyli na ścianach opuszczonych budynków miasta.
Inne prace grupy HDL:

2013. Port Austin, Michigan (źródło: Barn Art — Greater Port Austin Art & Placemaking)

2018. Detroit. Instalacje i seria zdjęć ((źródło: HYGIENIC DRESS LEAGUE RELEASES "PROFIT OF DOOM" [PHOTO ESSAY] - PLAYGROUND DETROIT

Fot. pracy w Łodzi Monika Czechowicz

MAPA GOOGLE