czwartek, 18 sierpnia 2016

KOLOROWE WSTĄŻKI NAD STARYM RYNKIEM

WSTĄŻKI według koncepcji artystycznej Jerzego Janiszewskiego na Starym Rynku w Łodzi.


Jest to instalacja „tymczasowa”, można ją oglądać od sierpnia do października 2016 roku.


Wybór lokalizacji instalacji WSTĄŻKI jest szczególny, została ona zbudowana na Starym Rynku w Łodzi, leżącym w granicach układu urbanistycznego i krajobrazu kulturowego „Stare Miasto”, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi.


Instalacja wizualna na Starym Rynku w Łodzi składa się z czterech wież stalowych. Między nimi rozpięta jest sieć, do której zamocowane są tysiące różnobarwnych wstążek o długości około 9-10 metrów i szerokości 7-5 centymetrów.


Autor instalacji artystycznej:
artysta grafik Jerzy Janiszewski


Inicjator i organizator:
Fundacja Urban Forms
prezes Teresa Latuszewska-Syrda


Współpraca projektowa:
AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
architekt Anna Grabowska
konstrukcja Sławomir Jagiełło


Wykonawca:
Cayenne Visual Communication
oraz Joanna Koczur i dzieci z Pabianic


Partner:
Łódź Centrum Wydarzeń


Jerzy Janiszewski stworzył instalację na Starym Rynku w Łodzi na zaproszenie Teresy Latuszewskiej-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.
Jerzy Janiszewski to artysta grafik, który jest autorem logo „Solidarność”, jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie, a także twórca identyfikacji wizualnej i logo Prezydencji Polskiej w UE, Minister Spraw Zagranicznych i Sejmu RP. Jerzy Janiszewski jest znany na całym świecie również z serii plenerowych instalacji z tysięcy wstążek wtopionych w przestrzeń miasta. Mieszkający od wielu lat w Hiszpanii artysta swoimi pracami zmieniał już oblicza takich miast jak Gdańsk, Madryt, Barcelona, czy Nowy Jork. Jego wielkoformatowe dzieła w wolnej przestrzeni miast to estetyka radości, którą obecnie realizuje Łódź.


Wielkoformatowe artystyczne dzieła są przejawem nietypowych aranżacji wolnej przestrzeni miast. 


W trakcie instalacji przestrzeń Starego Rynku została oddana do dyspozycji artystom.


Energetyzująca, szeleszcząca i mieniąca się kolorami instalacja będzie tłem dla wielu artystycznych eventów, inicjatyw, wystaw. Pozyskany inaczej poprzez niecodzienną współczesną aranżację Stary Rynek służy integracji społecznej w sferze sztuki, otwiera się na użytkowników. 


Zaletą ekspozycji jest jej nieograniczona dostępność. Nie sposób nie zatrzymać się, nie przyjrzeć się, zadumać, zachwycić, utrwalić na fotografii, zapamiętać, przeżyć, polubić…Fot. przedstawiająca Jerzego Janiszewskiego ze strony:

Fot. Monika Czechowicz