niedziela, 26 stycznia 2020

Enter #exodus saramora

SARA MORA
"Świat do którego mam czelność Was zaprosić, to universum zbudowane z trosk i lęków, które towarzyszą mi na co dzień. To czego nie potrafię wykrzyczeć poprzez swoje codzienne //ja// zapodaję Wam tu z glitchowym tuningiem i delikatnym dystansem. Przestrzeń wystawy, która zavirusuje Was niepokojem, to paradoksalnie moja terapeutyczna, intymna chill-strefa. Ten disorder, którym Was zbombarduje mocno kotwiczy w głębi mojego serduszka. Nie będzie lekko. Nie będzie ładnie. Będzie ciężko. Będzie brudno. Zapomnij, że nie wchodzisz na własną odpowiedzialność. Ja nie biorę jej nawet za siebie." 

SARA MORA/ Sara Morawska - absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi/ PWSFT viT
Podczas wernisażu pokazany został w eksperymentalnym live trashowy materiał video z usterkowymi dźwiękami Maćka Ożoga.

Maciej Ożóg
Teoretyk kultury, artysta dźwięku, kurator i dj. Od początku lat 90-tych zaangażowany w rozwój muzyki eksperymentalnej w Polsce. Założyciel i współtwórca wielu zespołów i projektów (Spear, Ben Zen, Nonstate, Aural Treat, Sub Spa, Quantum Vacuum Oscillator, i.a.). Tworzy multimedialne performensy, instalacje interaktywne oraz filmy wideo. W swoich solowych działaniach skupia się na krytycznej eksploracji przestrzeni liminalnej pomiędzy fizjologiczną aktywnością ciała a niewidzialną elektromagnetyczną infrastrukturą przestrzeni hybrydycznej. Wykorzystuję unikatowe, prototypowe urządzenia elektroniczne, instrumenty analogowe oraz cyfrowe.
Jego zainteresowania naukowe obejmują sztukę interaktywną, media taktyczne, bio art, społeczeństwo sieci, surveillance studies oraz posthumanizm. Opublikował wiele artykułów na temat estetyki sztuki interaktywnej, historii i teorii filmu awangardowego, sztuki wideo i muzyki eksperymentalnej. Jego książka „Życie w krzemowej klatce. Sztuka nowych mediów jako krytyczna analiza praktyk cyfrowego nadzoru” ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pracownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracownik Instytutu Kultury Współczesnej UŁ.

Plakat: Flavia Flav Samosionek

24 stycznia - 7 lutego
Galeria Wschodnia 29/3 Łódź

Fot. Monika Czechowicz