poniedziałek, 10 września 2018

Manuel Di Rita. Mural na rynku.


Geometryczno-amorficznym malunek sprawiający wrażenie trójwymiarowego. Autorem tej pracy jest artysta z Włoch Manuel Di Rita, znany jako Peeta.

Mural Peety można podziwiać na budynku hali targowej przy Rynku Bałuckim od strony ulicy Zgierskiej.

Manuel Di Rita (Peeta) to włoski malarz i rzeźbiarz. Od 1993 roku tworzy graffiti. Obecnie mieszka w Wenecji. Jest członkiem EAD crew w Padwie, FX i RWK w Nowym Jorku. Brał udział w wielu festiwalach na całym świecie. Jego prace (zarówno malarskie, jak i rzeźbiarskie) charakteryzują się zastosowaniem starannie wycieniowanych trójwymiarowych liter, geometrycznych kształtów i elementów amorficznych.

Wykorzystując rozmaite gradienty i cieniowania, sprawia, że jego prace często wydają się unosić tuż nad powierzchnią, na której są namalowane.
Peeta maluje litery…. Stylizując ich kształt i objętość, zdejmuje z nich funkcję semantyczną i nadaje im inny, malarski wymiar. Łączy tradycyjne liternictwo i trójwymiarowość, tworząc swój własny, unikalny styl. Jego główną inspiracją jest język, różne formy komunikacji, napisane i może nie napisane listy...
Często bawi się literami tworzącymi jego artystyczny pseudonim – to swojego rodzaju autoportrety ujawniające poprzez swoją trójwymiarowość – złudność ludzkiej percepcji i...wolę oszukiwania samego artysty, który bawi się perspektywą i wymiarem.


Strona artysty:

źródła:
URBAN FORMS urbanforms.org
STREET ART RAT https://streetartrat.com
Gazeta Wyborcza lodz.wyborcza.plFot. Monika Czechowicz