niedziela, 14 sierpnia 2016

Józef Hecht – artysta z Łodzi.
Józef Hecht. Grafik, malarz, rzeźbiarz, ilustrator. Urodził się w 1891 roku w Łodzi.

Przypuszczalnie uczęszczał tu do którejś ze szkół rysunku. W 1909 roku wyjechał na studia do krakowskiej SSP, gdzie do 1914 roku uczył się w pracowniach Józefa Pankiewicza i Wojciecha Weissa. Jego prace szkolne wielokrotnie nagradzano medalami i pochwałami. 


Na wystawie w łódzkim Muzeum Nauki i Sztuki w 1913 roku zaprezentował akwaforty, miedzioryty i obrazy olejne.Okres I wojny światowej Hecht spędził w Norwegii, a w latach 20. wyjechał do Paryża. W 1922 roku uczestniczył w Międzynarodowej Wystawie Nowej Sztuki w Düsseldorfie, gdzie razem z Jankielem Adlerem, Henrykiem Barcińskim, Polą Lidenfeldówną, Markiem Szwarcem i innymi reprezentował polską sztukę współczesną.
Poza malarstwem olejnym interesował się wzornictwem i grafiką.


W 1921 roku zilustrował tomik poezji Mojżesza Brodersona Perl ojfn Bruk.
Prezentował swe dzieła między innymi na wystawach we Lwowie, Łodzi, Warszawie, Paryżu, Londynie, Madrycie, Florencji, Oslo, Waszyngtonie, Nowym Jorku, San Francisco.


Do jego ulubionych tematów należały pejzaże, portrety i wizerunki zwierząt. Zmarł w 1951 roku.


Post Scriptum:

Józef Pankiewicz


Malarz i grafik, jeden z pierwszych impresjonistów i symbolistów w polskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, inicjator kolorystycznego nurtu w polskim malarstwie lat 20. i 30.
Był jednym z koryfeuszy polskiej sztuki XX wieku. W  latach 20. zainicjował nurt polskiego koloryzmu wyrastający z doświadczeń francuskich postimpresjonistów.

Wojciech WeissMalarz, rysownik i grafik, reprezentant nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski oraz kolorystycznych tendencji w sztuce lat 1920. i 1930. Urodzony w 1875 w Leorda w Rumunii, zmarł w 1950 w Krakowie.
źródła:
Irmina Gadomska. Żydowscy malarze w Łodzi w latach 1880-1919.


Przeczytaj jeszcze:

Fotografie prac pochodzą ze stron: