czwartek, 14 marca 2019

BEDOŃ PRZYKOŚCIELNY


Bedoń Przykościelny – wieś położona w województwie łódzkim, w gminie Andrespol. Właścicielami tych terenów od początku XV wieku były kolejno rodziny Bedońskich herbu Nałęcz, Trembeckich herbu Brochwicz, Kuźmińskich herbu Poraj i Kochanowskich. 
"Lodzer Zeitung", rok 1868.

Na terenie sołectwa znajduje się siedziba parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Królowej Polski.

Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski, wzniesiony w latach 1925-1933. Był to pierwszy zrealizowany projekt budynku sakralnego inż. Józefa Kabana – znanego łódzkiego architekta.
Józef Kaban (od 1945 roku Józef Kaban-Korski) - architekt.

Urodził się w 1886 roku w Krakowie. W latach 1902-1907 kształcił się w krakowskiej Wyższej Szkole Przemysłowej, a następnie studiował malarstwo w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych oraz praktykował w biurze znanego krakowskiego architekta Sławomira Odrzywolskiego. W 1912 roku uzyskał wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Polską Sztukę Stosowaną na dom mieszkalny, projektem utrzymanym w modnym wówczas "stylu dworkowym". Uzyskane stypendium hr. Ledóchowskiej pozwoliło mu podjąć w tym samym roku studia architektoniczne na Politechnice w Dreźnie, przerwane wybuchem I wojny światowej. W czasie wojny przebywał w Krakowie, gdzie zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na nagrobki wojenne, w 1916 roku.
Bezpośrednio po wojnie krótko pracował jako architekt powiatowy w Tarnobrzegu. Stamtąd przybył w 1919 roku do Łodzi, by od 1920 roku objąć stanowisko architekta powiatowego. Na posadzie tej wykonywał liczne prace na terenie powiatu, między innymi odbudował kościoły: rzymskokatolicki i ewangelicko-augsburski w Konstantynowie Łódzkim, rozbudował kościół w Aleksandrowie, wzniósł kościół w Bedoniu.

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski jest najstarszą świątynią w gminie Andrespol, powstała na gruntach darowanych przez Romana Tymoteusza Korwin-Kochanowskiego w roku 1920.

Kościół zbudowano w stylu neobarokowym, z czerwonej cegły na fundamencie z polnych kamieni.
Erygowany w 1925 roku przez bp Wincentego Tymienieckiego.

Odnowiony w 1966 roku i poświęcony 22 maja 1966 roku przez bpa Jana Kulika.
W 2005 roku miała miejsce całkowita przebudowa prezbiterium kościoła, która stanowiła próbę nowej aranżacji z zachowaniem stylistyki i charakteru architektury. Autorami przebudowy i projektu byli konserwatorzy dzieł sztuki Anna i Tomasz Ostaszewscy.

Strona parafii:

Fot. Monika Czechowicz
Fot. Józefa Kabana pochodzi z pracy: Krzysztof Stefański. Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta.
Wycinki prasowe ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

"Rozwój", rok 1900.