niedziela, 17 grudnia 2017

Błogosławieni ci, którzy robią ser…


Grodzisko, niewielka wieś w pobliżu Łodzi.


Znajduje się tu Gospodarstwo Rolne Moniki i Waldemara Lasoniów.
Młode małżeństwo, które zdobyło wiedzę na temat serowarstwa  – postanowiło robić sery…(Państwo Lasoniowie odbyli różnego rodzaju kursy i szkolenia również w krajach słynących ze swych serów, np. w Holandii)
Właściciele cały czas zdobywają wiedzę na temat sztuki serowarstwa, a w ich ofercie sprzedaży pojawiają się nowe pyszności. Oczywiście zajmują się również hodowlą kóz - ser wyrabiany jest z własnego, koziego mleka.
W grudniu w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach wielodyscyplinarnego i wielosektorowego projektu TRADEIT, którego celem jest wspieranie sieci partnerów żywności tradycyjnej i rzemieślniczej poprzez np. misje naukowe. Z ramienia Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych Pani Monika Lasoń miała okazję uczestniczyć w takim projekcie. Misja naukowa składała się z czterech bloków tematycznych, w skrócie: technologia serów i twarogów, bezpieczeństwo żywności, skuteczna sprzedaż produktów, oraz finansowanie gospodarstw produkujących sery.


Właściciele o sobie:
Jesteśmy rolnikami i hodowcami kóz oraz pasjonatami serowarstwa. Na nasz FunPage zapraszamy wszystkich którzy kochają dobre jedzenie, a szczególnie farmerskie sery:


kozy-
Dzisiaj jest ich ponad sto, najlepiej gdy rodzą się kózki a nie koziołki, wiadomo, to przecież one dają to wspaniałe, zdrowe mleko, z którego powstanie potem wiele gatunków sera.


„Pan Kozoioł”, czyli cap. Bardzo pracowity. W ogromnym stadzie, liczącym sobie ponad sto sztuk, tylko jedna kozica… nie była ciężarna!


… sery-


GROSER to sery tworzone z pasją i zaangażowaniem.


Najlepsze, najsmaczniejsze, najzdrowsze, w 100% farmerskie.
Produkowane są tu sery kozie farmerskie świeże, miękkie, krótko dojrzewające oraz długo dojrzewające.


GROSER, SERY GRODZISKIE KOZIE:
Telefon: 535-000-754
@groser.eu

oraz strona na FB:
Grodzisko – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łódzkiego. W 1943 Niemcy wprowadzili nazwę okupacyjną Grodsisko. W miejscowości istnieje straż pożarna która została założona w 1927 roku. Przez wieś prowadzi droga wojewódzka DW714.


… i Post Scriptum:
Pomysł na zdrowy i smaczny obiad z wykorzystaniem koziego twarogu.
Pierogi leniwe. Żeby je zrobić potrzeba jedynie kozi twaróg najlepiej nieprasowany, ugotowane i przeciśnięte przez praskę ziemniaki, jajo i mąka (może być zwykła pszenna). Kluski możemy podać z kozim jogurtem wiśniowym, pianką z masła opcjonalnie z dodatkiem bułki tartej oraz listkami mięty.


Źródła:
Wikipedia.pl
oraz strona GROSER na FB:

Fot. Monika Czechowicz