poniedziałek, 17 marca 2014

Wystawa Pauline Boty w ms2 w Łodzi.Pierwszą w Polsce wystawę prac Pauline Boty od piątku (14 marca) można oglądać w Łodzi. Twórczość pierwszej damy brytyjskiego pop-artu prezentuje ms2 (ulica Ogrodowa 19).


Pauline Boty była jedyną kobietą związaną z brytyjską sceną popartową. Ze względu na urodę Brytyjkę często nazywano Bardotką z Wimbledonu. 
Przez większość życia artystka walczyła z dominacją mężczyzn w świecie pop-artu. Interesowała się także kinem, śpiewem i tańcem. Boty zmarła na raka w wieku 28 lat. Osierociła kilkumiesięczną córeczkę - owoc związku z poślubionym zaledwie po dziesięciu dniach znajomości agentem literackim Clive'em Goodwinem.
Twórczość Boty została zapomniana na prawie 30 lat. W tym czasie jej prace leżały zakurzone w stodole na farmie brata. Ponownie doceniono je dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy odkrył je dr David Mellor i pokazał w londyńskim Barbican Centre. W 1998 roku pierwszy obraz Boty zakupiła słynna Tate Gallery. Od tamtej pory to i inne dzieła artystki były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych. Dużo wcześniej, bo już w 1975 roku, posiadaczem obrazu "Moja książka do kolorowania" stało się Muzeum Sztuki w Łodzi. 
Tym samym Polska przez wiele lat była jedynym krajem, w którym stale wystawiano dzieło artystki.

"Moja książka do kolorowania", 1963.

Pełną retrospektywę prac Boty zorganizowała w 2013 roku galeria sztuki w Wolverhampton. To właśnie ona stanowi trzon ekspozycji "Pauline Boty i pop-art", którą można oglądać w łódzkim muzeum.

W swych pracach Boty eksplorowała przede wszystkim tematykę kobiecości i seksualności. Artystka malowała także ikony popkultury: Elvisa Presleya, Jeana-Paula Belmondo czy Marilyn Monroe.


Na wystawie w ms2 znajdą się również obrazy innych przedstawicieli pop-artu, m.in. Petera Blake'a, Patricka Caulfielda i Allena Jonesa. Wystawa będzie czynna do 18 maja. Wstęp wolny.
PARTNER:


British Council jest partnerem spotkań i wykładów towarzyszących wystawie, m.in.: udziału Corinne Miller, Dyrektorki Centrum Sztuki Wolverhampton w otwarciu wystawy (14.03.2014), wykładu Dr Sue Tate, autorki książki „Pauline Boty, Pop Artist and Woman” i kuratorki wystawy (15.03.2014), wykładu Davida Crowley’a, Royal College of Art, London (29.04.2014) oraz Jessici Morgan, Tate (24.04.2014)