niedziela, 11 sierpnia 2019

Domy umierają stojąc... willa Rudolfa Kellera.

 
Ulica Gdańska 49/53 - willa Rudolfa Kellera - wzniesiona w latach 1890-1891, według projektu Hilarego Majewskiego.
Fot. Sławek Maciaszczyk, wielkie podziękowania dla autora.

Przeczytaj jeszcze:

Skwer Wiedźmina

Być może niewielu łodzian wie, że nasze miasto ma skwer ... Wiedźmina. 


Słynny Geralt z Rivii znalazł swoje miejsce w Łodzi, skwer jego imienia mieści się przy placu Komuny Paryskiej, niedaleko budynku, w którym znajdują się Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki.


W 2018 roku radni przyjęli uchwałę nadającą nazwę fragmentowi placu Komuny Paryskiej „skwerem Wiedźmina”. To miejsce popularne wśród łódzkiej młodzieży.
Inicjatorami nadania nazwy byli wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak. W ten sposób uczcili obchodzone niedawno 70. urodziny Andrzeja Sapkowskiego, autora postaci.

Fot. Piotr Kamionka. East News

Mieszkający od urodzenia w Łodzi Andrzej Sapkowski jest od 2008 roku honorowym obywatelem naszego miasta. Wiedźmin, a dokładniej Geralt z Riwii, jest głównym bohaterem sagi fantastycznej autorstwa Sapkowskiego. 


Białowłosy bohater jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych literackich produktów eksportowych Polski. Oprócz tłumaczonych na wiele języków książek powstały też gry i film o Wiedźminie. Serial na jego temat przygotowuje Netflix.


Wiedźmin: z serialu Netflix'a (w tej roli Henry Cavill) , z gry komputerowej i nasz polski Wiedźmin, w którego postać wcielił się Michał Żebrowski.


Źródło:
Matylda Witkowska. Dziennik Łódzki https://dzienniklodzki.pl

Przeczytaj jeszcze:
Fot. Monika Czechowicz
oraz ze stron:
CULTURE.PL https://culture.pl