środa, 7 marca 2018

Instalacja "Sąsiedzi" przy ulicy Traugutta 10 w Łodzi.


Ceniony hiszpański rzeźbiarz Isaac Cordal jest autorem instalacji "Sąsiedzi" ("Sąsiedzkie Wi-Fi"), która w 2015 roku powstała na ścianach domu przy ulicy Traugutta 10.


Pojawiły się tam małe balkony z figurami niewielkich, smutnych postaci z projektu Cordala. 


Łódzka instalacja to część jednego z najbardziej znanych dzieł hiszpańskiego artysty. Całość jest zatytułowana Cement Eclipses, czyli Cementowe zaćmienia. Bohaterami instalacji są niewielkie smutne postaci pojawiające się w przestrzeni miejskiej.


W Łodzi figurki te znajdują się na małych balkonach przymocowanych do ścian budynku w podwórku kamienicy. 


Podobne miniaturowe rzeźby hiszpańskiego artysty można oglądać też między innymi w Brukseli, Berlinie, Zagrzebiu, Nantes, San Jose i Barcelonie. Tam znajdziemy je na przystankach, gzymsach, ścianach, chodnikach, w sadzawkach. Czekają na autobus. Toną w kałużach. Chowają się w cieniu. Szare, najczęściej w garniturach, bywa że ze służbową teczką. Z telefonem przy uchu. Zawsze samotne w za dużym świecie i tłumie innych postaci przywołujących na myśl prozę Franza Kafki.


Łódzka instalacja powstała w ramach projektu Diamenty Łodzi, dzięki któremu powstał wcześniej Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej. To także element czterodniowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2015.


Isaac Cordal jest rzeźbiarzem i fotografem na co dzień mieszkającym w Belgii. 

Mini balkony na Traugutta. Hiszpańska instalacja "Sąsiedzi".

Źródło:


Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

Fot. innych prac artysty ze stron: