czwartek, 19 października 2017

Mokosz - słowiańska bogini w Łodzi.


W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Łodzi powstał mural „Mokosh”, tym razem w dzielnicy Widzew, na ścianie dawnych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego WI-MA (dziś Zakład Przemysłów Twórczych).
Jego autorkami jest kobiecy duet z Manchesteru Nomad Clan czyli Cbloxx i Aylo. 


Wszyscy jadący aleją Piłsudskiego do centrum albo wracający do domu na Olechów  lub Widzew mogą zobaczyć kobiecą twarz między dwiema trochę baśniowymi kurami siedzącymi na jajkach. 


Obraz ten ma symbolizować słowiańską boginię Mokosz. Była ona przedstawiana z kłosami zbóż, kojarzona z ziemią, płodnością, seksualnością, deszczową pogodą, a także z wełną, przędzeniem i tkactwem, składano jej ofiary z kłębka wełny.
Pewnie dlatego tak dobrze wpisuje się w łódzki krajobraz, gdyż wiele kobiet pracowało tutaj przy krosnach, a potem maszynach tkackich w wielkich zakładach zajmujących się włókiennictwem. 


Ten pusty, trochę smutny, front fabryki aż zachęcał aby powstał na nim jakiś obraz. W kompleksie tym była kiedyś przędzalnia, tkalnia, farbiarnia i bielnik. Czyli to odpowiednie miejsce na portret słowiańskiej bogini.
Mokosz jak greckie Mojry, utożsamiana jest z losem i przeznaczeniem. W każdej chwili nić symbolizujące nasze życie może zostać przerwana.


Zatem bogini Mokosz na stałe pojawiła się w naszym mieście. A że Łódź jest sfeminizowanym miastem, więc znowu na ścianie powstał portret kobiety. Jest to wizerunek pełen życia i energii, choć jesienno-zimowy... (...) 

Film z realizacji ściennego obrazu można obejrzeć:  TUTAJ.


FESTIWAL CZTERECH KULTUR/ URBAN FORMS
ŁÓDŹ 2017
„MOKOSZ”
GRUPA NOMAD CLAN/ WIELKA BRYTANIA

Źródło:
Magdalena Cybulska. Gazeta Trybunalska http://gazetatrybunalska.pl

Zobacz jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz