piątek, 17 lutego 2017

NAJDŁUŻSZA NOC W ROKU"Najdłuższa noc w roku" - przestrzenny mural  na ścianie budynku przy ulicy Gdańskiej 132 w Łodzi. Autorką pracy jest Mona Tusz - artystka z Katowic, absolwentka tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.


Mona Tusz  stworzyła przestrzenny mural z wykorzystaniem elementów szkła barwionego oraz drewna. 


Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź mówi, że najnowsza praca Mony Tusz to realizacja unikatowa. Mural nosi cechy płaskorzeźby lub reliefu. Prezentuje to, co stanowi jedno z głównych założeń całego projektu UNIQA Art Łódź - odejście od klasycznych, wyłącznie malarskich murali oraz wykorzystywanie różnorodnych materiałów i technologii.


Na ulicy Gdańskiej 132 mamy do czynienia z poziomą, stosunkowo niską elewacją, którą ogląda się głównie z perspektywy chodnika, przechodząc obok samej ściany. 
Ze względu na warunki ekspozycyjne, nasycenie tej powierzchni różnorodnymi detalami jest najciekawszym i najbardziej adekwatnym zabiegiem artystycznym.


Twórczość Mony Tusz, sama w sobie charakteryzuje się niezwykle szczegółową, malarską fakturą, która na zdjęciach często w ogóle nie jest dostrzegalna. W Łodzi artystka poszła o krok dalej i przymocowała do płaskiej elewacji elementy ze szkła barwionego oraz drewna, dzięki czemu obraz zyskał przestrzenną strukturę.


Południowe ukierunkowanie ściany i idące za tym jej duże nasłonecznienie, sprawiają, że elementy te, w szczególności szkło barwione, współgrają z promieniami słońca...


Sama praca przedstawia typową dla artystki baśniową tematykę, którą każdy powinien interpretować na swój sposób. Co ciekawe, jest to pierwszy łódzki „mural”, który posiada swoje oświetlenie, można go podziwiać również w nocy. 


Realizacja Mony Tusz, to czwarta realizacja w ramach międzynarodowego projektu sztuki w przestrzeni miejskiej UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. 


źródła: 
Darek Matyjaszczyk Naszemiasto.pl

Fot. Monika Czechowicz