czwartek, 2 czerwca 2016

Mural "Muzyka wczoraj i dziś", ulica Północna 43.Od ponad czterech lat baedeker mija prawie codziennie mural przy ulicy Północnej, namalowany na murze oddzielającym ulicę od mieszczącej się tu dawniej bazy samochodowej i warsztatów naprawczych MO. Mural powstał we wrześniu 2011 roku, zdjęcia zrobione ubiegłego lata, ale … zapomniałam o nich.
Mural powstał w ramach projektu „Muzyka wczoraj i dziś”.
Jesienią 2011 roku Teatr Muzyczny w Łodzi zorganizował Street Art. Music Jam - imprezę z udziałem znanych artystów specjalizujących się w sztuce graffiti. Była to jednocześnie promocja teatru wznawiającego działalność artystyczną po czterech latach remontu.


Teatr uzyskał zgodę Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na wykorzystanie muru, który ciągnie się od skrzyżowania ulic Północnej i Anstadta do Teatru Muzycznego. Na murze znajduje się 20 przęseł. 
Pomocy w organizacji imprezy udzielił teatrowi Szymon Tchorzewski, jeden z organizatorów Outline Colour Festival. 

 

Projekt muralu nawiązuje do okładki płyty „Dark side of the moon” zespołu Pink Floyd. 
Kolorystyka muralu utrzymana jest w monochromatycznych barwach z dominantą czerwoną i kolorowymi elementami jak tęcza equalizera, z wykorzystaniem istniejącej faktury i koloru ściany.


Do pracy przy muralu zaproszono dziesięciu artystów  z całej Polski. Byli to:
Sainer z Łodzi,  Bezt z Turku , LUMP (Elomelo) ze Szczecina, Riam z Gdańska, Okas z Torunia, Roem z Olsztyna, Clide z Gdańska, Nuke, Kersoe ze Szczecina, Sedr z Łodzi & Dair z Gdańska .


Artyści mieli do dyspozycji przestrzeń o powierzchni około 400 m kw. Każdy z malujących dysponował dwoma przęsłami i wykonał dwie prace nawiązujące tematyką do świata muzyki, operetki i musicali.
Powstało 20 murali o tematyce związanej z łódzkim Teatrem Muzycznym, na stałe wpisujących się w miejską przestrzeń.


Trochę o wybranych artystach, znanych już w Łodzi: 
BEZT - Mateusz Gapski - absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jest członkiem formacji street-art'owej ETAM CREW.
SAINER - Przemysław Blejzyk - również absolwent łódzkiej Akademii i członek formacji ETAM CREW.


Rewelacyjne produkcje ekipy ETAM CREW w Łodzi:

Ulica Uniwersytecka 3. ETAM CREW.

Al. Kościuszki 27. Mural jest dziełem ETAM CREW, wspieranych przez SAT ONE, mieszkającego w Niemczech Wenezuelczyka, jednej z gwiazd europejskiego street-artu. 

Al. Politechniki 16. ETAM CREW. 

Ulica Nawrot 81. ETAM CREW.

Ulica Morcinka. Twórcy: TONE, SEPE, CHAZME,  PROEMBRION i CEKAS. 

Ulica Uniwersytecka 12. Autorem  malowidła jest Przemysław Blejzyk (SAINER).


O muralu przy ulicy Północnej 43 można jeszcze przeczytać  i obejrzeć zdjęcia na stronie mojego ulubionego bloga: Mr. Scott jedzie do… :) TUTAJ

Zobacz jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

źródło: