niedziela, 21 września 2014

Wschód bliski Wschodniej - Sharif Waked


Fundacja In Search Of... oraz Galeria Wschodnia zapraszają na pierwszą z cyklu wystaw „Wschód bliski Wschodniej” prezentującego twórczość artystów z krajów Bliskiego Wschodu.
Projekt realizowany w ramach obchodów 30-lecia Galerii Wschodniej (
www.wschodnia.pl), dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.SHARIF WAKED
Gaza Zoo
2012 - trwa
Pod koniec roku 2009 międzynarodowe media doniosły, że w Gazie dwa osły przeistoczyły się w zebry. Przeobrażenie tych dwóch róznych gatunków dokonało się rękoma zarządcy ogrodu zoologicznego, który bardzo ucierpiał w wyniku ataku sił izraelskich wcześniej tego samego roku.

Lwica Sabrina i jej brat Sakher, przemycone z Egiptu jako noworodki, przeżyły atak. Tylko kilka z 400 zwierząt w Zoo miało takie szczęście. Wesoły struś i zamyślony wielbłąd zginęły w czasie nalotu. Inne osobniki, jak urocza para zebr, padły z głodu. Zakup zebry i jej przemycenie do strefy gazy okazał się zbyt kosztowny. Z tego powodu zarządca zdecydował się nabyć dwa miejscowe osły i pomalować je w pasy.

Gaza Zoo ekspoloruje aspekty przemysłu rozrywki. Rozważa aspekty w sensie polityki, stylu role-play i przedstawienia; kolonii karnej i dzikiej natury; charakteryzatorów i ich muz; oryginału i jego kopii.Gaza Zoo nr I (Czas Kąpieli)
Osioł bierze solidny prysznic po długim dniu pozowania przed gapiami odwiedzającymi ogród zoologiczny.


Gaza nr 2 (Krawaty)
2012
Osła-zebrę pozbawia się pasów, z których ma powstać kolekcja krawatów.


Gaza 2014
2014

Chic Point
Moda dla Izraelskich Punktów Granicznych
2003
Widoczne są części ciała poprzez dziury i luki w szwach gotowej odzieży. Ubrania są projektowane w zgodzie z codziennymi normami obowiązujacymi żołnierzy, którzy rozkazują Palestyńczykom obnażać ciało na punktach granicznych.

Chic Point: Moda dla Izraelskich Punktów Granicznych łączy w sobie pokaz mody z dokumentacją fotograficzną punktów kontrolnych. Widz znajduje się w pozycji parafrazującej punkt widzenia żołnierzy. Moda haute couture przenosi cechy ciała na strój, bawiąc się związanymi z tym możliwościami, właściwymi dla relacji między odzieżą a tymi, którzy ją noszą i zdejmują.


To Be Continued
2009
Praca nawiązuje do zjawiska video-rejestracji ostatnich wypowiedzi zamachowców-samobójców, określanych mianem "żyjących męczenników". Video przedstawia pozujących mężczyzn lub kobiety po raz ostatni w ich życiu, ich wolę i determinację do przeprowadzenia samobójczego zamachu.

Video nie ujawnia ostatnich słów "żyjącego męczennika". Wplata go w inny tekst wypowiadany pomiędzy życiem i śmiercią. Żyjący męczennik przedstawiony jest jako narrator Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Prezentuje opowieści Szeherezady, jednej z najbardziej znaczących kobiet w literaturze.

"Ciąg dalszy nastąpi" przenosi dokumentację video z ostatniej woli samobójców w niekończący się proces czytania i narracji. Przetwarza przerażającą chwilę poświęcenia, zabicia siebie i innych w stan wiecznego odroczenia.

zobacz TUTAJ
Contribute A Better Translation
2011
W celu usprawnienia tłumaczenia "Google Translate" proponuje kliknięcie linku "Popraw tłumaczenie". Istotą cyklu Contribute A Better Translation jest problem tłumaczenia: przełożenie języka jednego na drugi w kontekście czasu, miejsca i wizualnych szablonów.

Contribute A Better Translation nr 2, rok 2011 ukazuje Palestynę jako Pal'stini' (Palestyna w jidysz).

Palestyńska Deklaracja Niepodległości - dokument napisany przez palestyńskiego poetę Mahmouda Darwisha i proklamowany przez Yassera Arafata 15 listopada 1988 roku, została automatycznie przełozona z arabskiego na yiddish przez "Google Translate".


SHARIF WAKED. Palestyński artysta multimedialny, urodził się w 1964 roku w Nazarecie. Mieszka i pracuje w Hajfie.Informacje o artyście znajdziesz 
TUTAJul. Wschodnia 29/3, 90-272 Łódź, Poland


Wróć jeszcze do:

fot. Monika Czechowicz