sobota, 3 grudnia 2022

Doktor Stanisław Skalski - łódzki lekarz i społecznik.

Stanisław Aleksander Hipolit Skalski (urodzony w1870 roku w Brójcach, zmarł w Łodzi w 1937 roku)
- lekarz, działacz społeczny.

Stanisław Skalski był synem Teofila Skalskiego (kapitana powstania styczniowego) i Lucyny z Rogozińskich. Ukończył szkołę średnią w Kielcach w 1891 roku. W 1892 roku studiował na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Uniwersytetu Kijowskiego, gdzie był starostą Polskiej Organizacji Studentów. Po powrocie do Królestwa Kongresowego pracował w Piotrkowie Trybunalskim oraz Tuszynie i działał jako twórca kółek rolniczych i towarzystwa pożyczkowo-oszczędnościowego. Publikował wówczas artykuły na temat higieny m.in. na łamach piotrkowskiego „Tygodnia”. Był inicjatorem pomysłu reaktywacji OSP w Tuszynie, która rozpoczęła działalność w 1902 roku. 

"Tydzień", rok 1904.

W 1905 roku Skalski przeniósł się do Łodzi. Tam współtworzył Gimnazjum Polskie.

Przedwojenna pocztówka ze zdjęciem budynku Gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi.
(źródło fotografii: https://pl.wikipedia.org/wiki/)
Przeczytaj w baedekerze:

Stanisław Skalski działał w tajnym Towarzystwie Krzewienia Oświaty, Towarzystwie Krajoznawczym, Towarzystwie Higienicznym, Polskiej Macierzy Szkolnej, Gnieździe Łódzkim Towarzystwa Opieki nad Dziećmi oraz tworzył Towarzystwo „Przyszłość” związane z wychowaniem w trzeźwości. 

"Rozwój", rok 1925.

"Republika", rok 1925.

Działał również na rzecz utworzenia Muzeum Miejskiego.

"Tydzień", rok 1905.

Angażował się również w prace Komitetu Pomocy Zlokautowanym Robotnikom, którzy stracili pracę na skutek działań związanych z rewolucją 1905 roku. W 1911 roku w trakcie epidemii ospy przeprowadził na jej temat badania, szacując liczbę chorych na blisko 4 tysiące. 

"Rozwój", rok 1913.

W 1912 roku na posiedzeniu łódzkiego Towarzystwa Lekarskiego podjął inicjatywę związaną z przywróceniem rozporządzenia o bezpłatnych i przymusowych przeciwospowych szczepieniach niemowląt z 1811 roku, zniesionym przez carat po roku 1863.


W 1910 roku opublikował pracę „Alkoholizm i sprawa robotnicza” oraz w 1913 roku „Ospa w Łodzi w r. 1912”.

(źródło fotografii: https://polona.pl/)

"Gazeta Łódzka", rok 1913.

"Nowy Kurier Łódzki", rok 1914.

W okresie wybuchu I wojny światowej Skalski został internowany przez Niemców w Kleczkowie. Po powrocie do Łodzi angażował się w działanie Głównego Komitetu Obywatelskiego, zostając przewodniczącym Sekcji Sanitarno-Szpitalnej, gdzie działał do roku 1918. Był ponadto zaangażowany we współpracę z Inspekcją Fabryczną – działał na polu edukacji na temat higieny, apelował o zwiększenie liczby łóżek na szpitalnych oddziałach zakaźnych, powołanie lekarza sanitarnego oraz wznowienie rejestracji przyczyn zgonów, co miało według niego przyczynić się do poprawy stanu zdrowotnego mieszkańców Łodzi. W 1914 uzyskał pozwolenie na przeprowadzenie pierwszych obowiązkowych szczepień przeciwko ospie prawdziwej w Łodzi. W 1918 roku został lekarzem powiatowym Okręgowego Urzędu Zdrowia oraz naczelnikiem Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Łódzkiego. Od kwietnia 1918 był członkiem Rady Szkolnej Miejskiej (RSzM) – w grudniu 1919 roku został zastępcą jej przewodniczącego, a w styczniu 1924 jej przewodniczącym, którym był do końca życia. 
"Gazeta Łódzka", rok 1915.

Informator m. Łodzi, rok 1919.

"Kurier Łódzki", rok 1927.

W Radzie Szkolnej Miejskiej poświęcił się trosce o zdrowie uczniów rozpowszechniając naukę na powietrzu. Ponadto walczył z problemem alkoholizmu, a także zajmował się kwestiami odżywiania uczniów i czystości w szkołach.

"Rozwój", rok 1928.

"Hasło Łódzkie", rok 1930.

Stanisław Skalski zmarł 5 lutego 1937 w Łodzi. 

"Głos Poranny", rok 1937.

Dziennik Zarządu m. Łodzi, rok 1937.

"Ilustrowana Republika", rok 1937.

"Głos Poranny", rok 1937.

Został pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej przy głównej alei części katolickiej.

Nagrobek Stanisława Skalskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi.

"Ilustrowana Republika", rok 1937.

"Ilustrowana Republika", rok 1937.

"Głos Poranny", rok 1937.

Dziennik Zarządu m. Łodzi, rok 1937.

Doktor Skalski odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Dziennik Zarządu m. Łodzi, rok 1937.

"Głos Poranny", rok 1939.

Na osiedlu Górna w Łodzi jednej z ulic nadano nazwę Stanisława Skalskiego (dawna ulica Żółta). Pierwotnie ul. Skalskiego znajdowała się na osiedlu Mania, pomiędzy ul. Mania a ul. Srebrzyńską, lecz ulicę rozebrano w latach 60. XX wieku ze względu na zmiany zagospodarowania terenu.

Źródła:
Dziennik Zarządu m. Łodzi, rok 1937.
Danuta Bieńkowska, Elżbieta Umińska-Tytoń. Słownik nazewnictwa miejskiego Łodzi.
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi oraz https://polona.pl/

Fot. współczesne Monika Czechowicz

Przeczytaj w baedekerze: